Naše mládež je zlatá aneb slovo nejde neexistuje......

Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 
Nadřazená kategorie: ROOT Kategorie: Novinky
Vytvořeno: 17. září 2017 Aktualizováno: 18. září 2017 Datum zveřejnění
Napsal Lenka Stránská Zobrazeno: 318

 
Už začátkem září jsme se s kapitánem mládežnického Áčka pro soutěže čtyřčlenných družstev domlouvali, jak to letos zvládneme, jaká bude sestava zda to letos vůbec jde vyhrát......nezastírali jsme mírný pesimismus. Navíc aktuálně  řádí zákeřní bacilové a na poslední chvíli mi chodily už jen odhlášky marodů, část mládeže měla nešachový program. Tož nakonec se nám v sobotu 16.září sešlo sedm účastníků Velké ceny Mostu čtyřčlenných družstev (matematici už asi tuší, že je to nějaké nedělitelné). Turnaj je určen pro týmy, složené z šachistů narozených 2002 a mladší, v podtitulu nese  název Memoriál Antonína Rakušana. 
Teplice na sobotu nedaly dohromady tu úplně nejsilnější možnou sestavu. Oslabily nás také hry Euroregionu, které se konaly v pátek 15.9. a kterých se zúčastnili tři z naší sobotní sedmy, oslabení dokládám úryvkem z pokynu pro region Labe",, sraz v 7 00 hodin v Ústí nad Labem u zimního stadionu". Brrr, děti rozhodně v sobotu nebyly přespané. 
Jak tedy hráče poskládat takticky do družstev.....když vedoucím výpravy i za šachovou stránku jsem byla já.....pauza pro smích.... Nejprve jsem chtěla tuto odpovědnost přehodit na trenéra Pala, ale pak jsem si řekla co, jsem certifikovaný rodič šachistů (vážně, v létě jsem byla na semináři přímo v šachovém srdci Čech, v Novém Boru u GM Roberta Cveka), zvládnu to! Ještě jsem to stručně prokonzultovala s odborníky na slovo vzatými, tedy Kamilou a Honzou Václavíkem a cestou z mosteckého nádraží do hracího sálu byly soupisky jasné. 
Tož jsme vše nahlásili, domluvili se s hráči na poslední desku do Béčka a čekali na soupisky soupeřů. Jejda, no šance na medaile jistě byly, ale ostatní týmy byly velmi vyrovnané, tedy minimálně sedm nejvýše nasazených družstev. Často seděl na první desce superborec, třeba Kuba Šťastný, Matyáš Černíček, Dan Balín, Vláďa Veverka, vyrovnanou čtveřici dovezl z Kralup n. V. pan František Seiner - vynikající trenér, moc ráda jsem ho po delší době zase viděla.
Disputace nad soupiskami pěkně zachytil Jirka Šťastný, fotku bych nazvala cca Teplický pesimismus. Kapitán Radek Škuthan věší hlavu, Lada se škňouří a já koukám jako Škopková na Konopníkovou......
 
 
Ale co, borci to zkusí, kdepak že to nejde, aspoň nějakou tu medaili! Bylo jasné, že silné týmy  počítač začne servírovat Áčku hned od prvního kola. A i Béčko si dobře zahraje. A je to otevřené, důležitý bude každý půlbod, hraje se olympijským systémem.
 
Družstvo ŠK Teplice A nastoupilo ve složení Radek Škuthan, Honza Václavík, Tomáš Frotz a Lada Semová. Nejprve získali 3,5 bodu v zápase s kralupskými a pak 3 výhry s Litoměřicemi. Další v řadě byl Děčín, jeden z favoritů turnaje a taky jediný, kdo nám sebral víc než půlku, naši uhráli 1,5. Mezitím se nahoru propracovalo Béčko a další kolo bylo žlutomodré derby, kanár pro A. Pak nevyzpytatelný Klášterec, uf, 3,5 pro nás, samo Ústí,  3 body naše. Před posledním kolem nebylo o medailích rozhodnuto, Áčko muselo i přes únavu ještě jednou (vlasně čtyřikrát) zabojovat. Most A - nadělujeme jim kanára a je to jasné, mistři!!!
Béčko to mělo těžké přetěžké, silní soupeři. Tým ve složení Dominik Hübl, Petr Vyslyšel, Martin Skála a hosté Matěj Dvorný (a na  partii prostřídaný Oliver Diep ze 4. ZŠ Most) začal bez respektu k Ústí nad Labem, 2:2. I s Kralupy získali 1 bod, pak nadělili kanára Mostu B. Kanár na oplátku od vlastního Áčka, pak výhra 3:1 nad Mostem A. Litoměřičtí byli nad naše síly, s Postoloprty čestný půlbod a konečné deváté místo. 
 
Při závěrečném vyhodnocení výsledků si pro individuální ceny došli po nejmladším účastníkovi Vojtovi z Děčína (nar. 2010) ti nejlepší na šachovnicích. Na první desce byl králem náš Kuba Šťastný z Klášterce, druhou šachovnici převálcoval Honza Václavík, celkově nejúspěšnější hráč turnaj, 6,5 ze sedmi. Honza ale slíbil, že příště se určitě polepší a půlku už si sebrat nenechá :-) A na čtvrté desce cenu sice Lada nezískala, pro nás ale byla jasnou jedničkou a královnou turnaje! 6/7, stejně jako oceněný hráč, navíc jej dokázala porazit na pár vteřinách.
 
A pak už se vyhlašovala družstva......pro největší z nachystaných pohárů a sadu zlatých medailí si došla čtveřice v dresech ŠK Teplice, tedy Radek, Honza, Tomáš a Lada!!! No paráda, jde to vyhrát! Říkám jim, že jsou fakt dobří a oni na to: "My víme". Mají pravdu....a já smekám.
 
 
Pro krásné ceny si došli i členové Béčka, i jim moc gratuluji k získaným bodům, skalpům, ratingu a úspěchům.
 
A jak se dařilo jednotlivcům?
 
Radek, pravý kapitán. On nafasoval ty nejsilnější, často hrál na plný čas, na něm byla odpovědnost za celkové výsledky zápasů.... nenechal se rozhodit a a většinou s davem diváků kolem sebe (neb to byla poslední partie kola) uhrál fantastických 5/7. Honza na druhé šachovnici - viz výše, a ještě se omlouval za "jen 6,5/7! Bodová jistota týmu, partie radost se dívat. Tomáš Frontz byl členem Áčka poprvé, jako jediný z týmu v létě nebyl na žádném šachovém soustředění, nehrál ani Srbice, Most byl jeho rozpinkáním na úvod sezóny......Nejprve na rozjezd 0,5 ze dvou a pak už to začalo lítat, Tomáš má můj respekt za ocelové nervy. Nejprve remíza s ostřílenějším borcem, se kterým dosud jen prohrával a pak už jen samé výhry, 4/4 v druhé polovině turnaje. A Lada také výborně, žádné rychlé tahy, promyšlená taktika a vynikajcí práce s časem, již zmíněných 6/7, jasně nejlepší dívka turnaje.
 
Dominik byl skvělým kapitánem, Béčko si parádně okoučoval. Zahrál si s opravdu silnými hráči, dvakrát bodoval, z toho jednou se soupeřem, kde jsme to opravdu nečekali. Na svém prvním turnaji byl náš nový člen Petr Vyslyšel. Petr má ohromné znalosti z dějin šachu, zná partie Laskera, ví toho spoustu o Capablancovi, zná podrobnosti z šachového turnaj v roce 1922 v Teplicích. A pozor, na svém prvním turnaji uhrál na úvod 3/3! To jsem tedy u žádného jiného nováčka neviděla.... Celkem 50%, tedy 3,5 bodu, chce to jen získat pár zkušeností, objet několik turnajů a máme tu dalšího skvělého šachistu! I Honza Václavík jej po vzájemné partii ocenil, že je dost dobrej hráč. Martin Skála, stejně jako Dominik zvítězil dvakrát, i on měl silnější soupeře a zahrál si pěkné partie, sledovala jsem jeho promyšlenou taktiku při výhře nad Mostem B. A na čtvrté desce si zahrál domácí začátečník Oliver, partie s ním pak probral Petr Gruss, většinu zápasů ale odehrál Matěj Dvorný, host z Litoměřic. Matěj získal důležité body pro Béčko, moc mu děkujeme!
 
Výsledky najdete zde
 
Fotky zde a zde
 
Tož tak bylo v Mostě. Pořadatelé akce mají můj obdiv, minulý týden MČR v rapid šachu, teď hned Velká cena. Všechno bylo skvěle připravené a harmonogram klapal tak, že jsme stihli i vlak, se kterým jsme původně ani nepočítali. Pro všechny hráče byly připravené moc pěkné ceny. Šachisty přišla v úvodu turnaje pozdravit i paní ředitelka 4. ZŠ, kde se hrálo. Nikdo tu během turnaje neměl hlad ani žízeň, zázemí bylo příjemné, rozhodčí Míra Körschner ml. vše řídil s přehledem. Prostě důstojná vzpomínka na pana trenéra Antonína Rakušana, kterého tady v Mostě vlastně pořád vidím, jak si zapisuje do sešitu výsledky svých svěřenců, jak všechny po partii pochválí a v klidu jim vysvětlí, který tah by se byl býval dal zahrát lépe, jak si nikdy nevezme nic z nabízených dobrot a pokud už získá nějakou tu cenu pro trenéra nejpočetnější výpravy, vždy ji hned rozdělí mezi "své děti".....Jsme rádi, že jsme dokázali vyhrát turnaj právě na jeho počest!
 
A taky jsme zjistili, co máme my tepličtí fanoušků,  i on-line, pokud už nejsou v sále...... během dne mi došla informace, že výsledky na internetu sledují rodiče hráčů, trenér Palo, předseda klubu Radek a další přátelé teplického šachu.
 
Za pomoc s teplickou výpravou děkuji Pavlíně Semové a Aleně Vyslyšelové, za fandění Béčku i mamince Matěje Dvorného. Prostě byl to turnaj jak má být, není nad to, když jsou děti zlaté a ještě dovezou do klubovny zlatý pohár. Druhý turnaj čtyřčlenných družstev se uskuteční na Václava na Ústecku, závěr seriálu bude doma v sobotu na Martina.

Komentáře  

+2 #1 Radek Bayer 2017-09-17 20:56
Blahopřeji všem našim nadějím za výborné výsledky. Vstoupili jste do začátku šachové sezóny opravdu pravou nohou. Osobně mě velmi překvapil Tomáš Frontz, který se nezalekl šance a svůj první start za Áčko vzal opravdu zodpovědně a navíc úspěšně. Dále mě překvapil nováček našeho klubu, Petr Vyslyšel. První turnaj a hned takový parádní výkon ! A kdo mě vůbec nepřekvapil ? To je přeci tak jednoduché. Jest to vedoucí výpravy Lenka Stránská. Pod jejím vedením je radost hrát, díky moc.
Citovat
+1 #2 Jirka S. 2017-09-17 22:27
gratuluji k výkonu svěřenců a skvělé trenérsko-metod ické práci
Citovat
+1 #3 Lenka 2017-09-18 09:42
Ještě doplním, že Petr si hned na svém prvním turnaji uhrál 4. VT.
Citovat
+1 #4 Paľo 2017-09-18 09:54
Výborně, gratuluji. Výsledky jsem sledoval. Mám z Vás upřímnou radost. Jen tak dál… :-)
Citovat

prosinec 2017
Po Út St Čt So Ne
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31