Končí léto, žloutne listí, klesají teploty…..to znamená pro šachisty jediné – začíná 1. liga mládeže! Soutěž, která trvá až do dubna, mládež hraje partie s jedenácti náročnými soupeři během čtyř srazů. Zvláštním znamením termínů. Kdy se hraje liga bývá většinou mlha, náledí, sněhová vánice….inu šachy jsou vlastně zimní sport.

Vraťme se ale k srazu, který se konal ve dnech 7.-8.10.2017. Letos máme ve skupině soupeře z Liberecka, Karlovarska, středních Čech, Prahy i našeho regionu. Los k nám byl příjemný asi jako tchyně (o tchyních víc na konci článku) a na začátek nám vybral skoro samé favority, třeba loni ještě extraligový Buštěhrad A a dva adepty minimálně na bednu, Litoměřice a Nový Bor. Kapitán týmu Pavol Kufel nominoval na úvodní utkání dva šéfy výpravy, Radka Bayera a Jirku Štastného. Slovo tedy předáme Radkovi, aby nám o ligovém víkendu týmu ŠK Teplice ve složení Šťastný, Koval, Škuthan, Václavík, Podlucký, Semová a Králik  poreferoval:

,,Uplynulý víkend vyjely naše mladé naděje do Litoměřic na první sraz 1. ligy mládeže. V sobotu jsme nejprve hráli s oběma družstvy z Buštěhradu. Dopoledne jsme svedli vyrovnaný boj s Áčkem, utkání bylo vyrovnané, prohráli jsme si ho vlastně sami, hrubé chyby soupeř tvrdě trestal a připsal si zaslouženou výhru 4:2, z našich pěkně vyhráli Radek Škuthan a Lada Semová. Po obědě jsme se zvládli ubytovat v místním Hostelu u Sv. Štěpána, kde je mimo jiné umístěn pivovar s výtečnou restaurací. Odpolední kolo nás tedy čekalo Béčko Buštěhradu. Byli jsme papíroví favorité, ale na to se v mládežnických partiích moc nehraje. Naši opět chybovali, což byla škoda hlavně u Lady, která zapomněla na rošádu a výsledkem byla ztráta dámy a brzká prohra. Naštěstí pěkně vyhráli Pavel Králik, Radek Škuthan a Jakub Šťastný, soupeř kontruje na 2. šachovnici. Jako poslední dohrává Honza Václavík. Ve střední hře chyboval a ztratil figuru, svou bojovností a chybou soupeře ji získává zpět a nakonec s mým svolením z pozice síly remizuje opakováním tahů, kterému se soupeř nemůže moc dobře bránit. Uff, těsná a šťastná výhra 3,5:2,5 znamená první 3 body do tabulky. Byla to ale dřina. Šlo se na večeři, kluci dali přednost pizze, my dva s Jirkou Šťastným jsme dali přednost místní restauraci.

Ráno jsme se vydatně nasnídali a hrr na domácí Litoměřice. Tento zápas jsme moc pěkně rozehráli, měli jsme navrch. Jak už to tak ale bývá, občas někdo svou partii pokazí a z vyhrané se stane prohraná, což se zrovna stalo u partie Pavla Králika s domácím Dundou. Nakonec se totiž ukázalo, že nám právě chyběl bod z této partie. Soupeř nakonec získal všechny body za těsnou výhru 3,5:2,5. Za tohle utkání ale musím všechny borce pochválit, takhle nějak by to mělo vypadat. Po řízkovém obědě nás čekal jeden z favoritů soutěže 1.Novoborský. Klukům jsem stanovil jasnou taktiku, černými remiz a bílými vyhrát. Utkání se nám ale vůbec nepovedlo, téměř všude jsme sehráli nedobře zahájení, jen Kuba Šťastný stál dobře a nečekaně bojoval o celý bod. Postupně jsme si připisovali jednu prohru za druhou, Kuba nakonec jistil remízu a díky té jsme si neodvezli domů kanára. Suma sumárum, z Litoměřic si vezeme 3 body. Důležité pro nás budou další zápasy, především s Béčky Ústí a K.Varů. Naši borci musí zapracovat na zahájení a domácí přípravě. Hrubé chyby, kterých bylo až moc, nejspíš pramení z nerozehranosti, pevně věřím, že v dalších zápasech se jich už vyvarujeme. Děkuji Jirkovi Šťastnému za pomoc při koučinku výpravy a za pěkné fotky.“

 

Fotky najdete zde

 

 

Výsledky 1. ligy mládeže po úvodním srazu najdete zde

 

 

Ligu mládeže sledovali o víkendu nejen rodiče a přátelé našich hráčů, ale i celá jedna svatba! Sice jsem doma mírně upravila Šimka a Grossmana a pravila: ,,Svatba musí ustoupit, protože je záležitostí jednotlivce, zatímco liga mládeže je věcí kolektivu!“ Syn ovšem trval na vybraném termínu se šťastnou sedmičkou na začátku a svatba nám tak kolidovala s mládežnickými důležitými zápasy. A ještě…..ó hrůzo!....na svatebním statku nebyla wifi. Naštěstí jsem se předem pojistila a domluvila, Radek mi tak průběžně během soboty i neděle hlásil prostřednictvím SMS,i při krájení dortu jsem měla přehled jak to vypadá, kdo má jaké body a jak je na tom družstvo ŠK Teplice A.

Tož všichni svatebčané oslavovali v sobotu velký den novomanželů Vojtěcha a Anny Stránských a já navíc i ty tři body, získané od Buštěhradu B….. Tak ať jim to dál klape, jak manželům, tak ligovému týmu!

 

Další šachový ligový sraz se bude konat 25.11.2017, prostoru pro trénink je dost a dost!