Sobota 24.3. patřila v šachovém světě Krajskému přeboru mládeže v rapid šachu. Místo konání téhle akce se pravidelně střídá, letos jsme se vypravili pod vedením Vladimíra Hadraby do Litoměřic. Za ŠK Teplice nakonec dorazilo 8 hráčů, obsadili jsme všechny věkové kategorie. Celkově bývají tyto akce takové klidnější, mohou se účastnit pouze registrovaní šachisté z našeho kraje.Nehraje se jako v Grand Prix, tedy čtyři ročníky dohromady,ale pouze dva, dívky se vyhodnocují zvlášť. Konkurence bývá větší, na slabého protivníka je těžké narazit, ti na KP nejezdí. Také se sešli v kategorii do 12 let starší i mladší žáci (podle kritérií GP), no není to jednoduché.....
A právě v sobotu jsem si na konci turnaje říkala - paráda, tentokrát úplně všichni tepličtí hráli pěkně, no a ty úspěchy a poháry, fakt skvělý šachový den! Hrálo se totiž o celkem 6 postupů na MČR v rapid šachu a hned tři, tedy přesně polovina, putují do Teplic!!!
Ale postupně. Ve společném  turnaji HD8 + HD10 reprezentovala Teplice Linda Slívová. V propozicích stálo, cca, že pro účely stanovení postupu se na HD8 hledí jako na HD 10.....přeloženo, pokud osmička skončí před desítkou, postupuje ta osmička. Tím jsme ale Lindu během turnaje nezatěžovali, jejím úkolem bylo sehrát co nejlepší rapidové partie..... Linda je hvězda. I když byla úplně nejmladší z dívek, uhrála nejvíc bodů ze všech hráček . I když konkurence byla těžká, nejvýše nasazená zkušená šachistka Kačka nebo loňská zlatá z KP v rapidu Maruška, obě jsou i vítězkami turnajů Grand Prix.......Inu těm šachovým motorům moc nerozumím a ani na tom nechci nic měnit, na přednášce pro šachové rodiče nás na toto téma školil GM Robert Cvek.......Ale když Linda hrála proti Marii, představuju si ten program asi takhle:....tah, +100 bodů Linda.....tah, + 100 bodů Maruška......tah, +100 bodů Linda......, tah, +100 bodů Maruška..... Obě měly spoustu šancí, no já měla zas ohromnou šanci na zauzlování žlučníku. Šla jsem radši na chodbu a tam pochodovala nervózně tak, že lev v kleci má proti mně sedavé zaměstnání.....můj krokoměr je mi svědkem.....uf, Linda vítězí. Ještě před obědem zvládla porazit dva šachisty kluky a o všem se rozhodovalo v poslední partii. Tu Linda sehrála bravurně, správná šachová taktika i strategie, i když soupeř je talent a má dobrý šachový čich......no zkrátka, Linda uhrála 4/7, stala se krajskou přebornicí v D8. A protože všechny dívky z D10 skončily až za ní, pojede na republiku naše Linda, gratuluji!
 
 
 
 
Když jsem to volala Lindině trenérce Kamile, utrpěla jsem šachový úraz, Kamča zařvala do telefonu tak, že ještě dnes mám zalehlé levé ucho. Ohromný dík patří Lindinu tatínkovi Petrovi, to on má lví podíl na úspěších své dcery! A Linda si na republice konečně zahraje vysněný turnaj, tedy rapid, kde budou soupeřkami samé dívky.
 
Kategorie HD12, tady nás reprezentovali Honza Václavík, Vojta Vaněrka a Filip Očenáš. Začneme od ročníku 2006....Honzík byl první nasazený a to nebývá vždy příjemné....zvlášť když na republiku postupuje jen ten nejlepší hráč (kde ty časy, když měl náš kraj tlupu postupujících, která by obsadila celý autobus.....). Honzík hrál soustředěně, dlouho, během náročného turnaje neměl moc času na odpočinek..... Během prvních 4 kol dvakrát vyhrál a dvakrát remizoval a soupeři začali větřit a zvyšovat bojovnost a odhodlání. Jenže Honza je muž nervů ocelových, zbylé tři partie vyhrál a nakonec skončil o celý bod před stříbrným soupeřem. Po celou dobu byl sice soustředěný, ale zároveň v klidu, že to dá, na to má.....(cituji, jistě poznáte co). Uf, takže další nachozené nervózní kroky na chodbě (moje) a další zlatý pohár a postup na MČR (Honzův). Hluboká poklona! A velká radost, ohromný potlesk pro Honzíka!
 
 
 
Když dohrál Vojta Vaněrka sedmé kolo, čučela jsem jako Ester v cíli Super G....... Vojta nejen že uhrál výborné 4/7, on dokázal v posledním kole porazit supersilnou soupeřku, krajskou přebornici! I jeho rating napovídá, že fakt skvělý Vojtův turnaj......Nakonec 8. místo (nasazený byl 13.) a plusové ELO body, výborně! Vojta také plnil během turnaje funkci zpravodaje, hlásil mi mezistavy z partií našich hráčů, neb jsem neměla nervy koukat na to zblízka.....Vojta vždy situaci dobře odhadl, sledoval časy i pozice a jak mi řekl, že teplický to má vyhrané, tak se později i stalo, díky!
Filip Očenáš odehrál asi svůj nejtěžší letošní turnaj. Jako ročník 2007 se potkává na GP s mladšími žáky, tady dostával často ty starší. Počítač vyhodnotil, že bude Filipovi posílat za soupeře co nejvíce dívek..... A musím chválit, tentokrát žádné šustráky, žádné rychlé partie, Filip hrál soustředěně a dlouho, bojoval, tak to má vypadat....i když samozřejmě pokud už soupeřka odevzdala dámu, pak už byl konec rychlý.......celkem 3 body, dobré, Filip má prostě pod čepicí! 
 
V kategorii HD 14 nás reprezentovali opět tři tepličtí. Ladě Semové jsem stanovila jasný cíl, získat zlato a postoupit na republiku. Ona sama dostala možnost si to ještě zpřísnit a to také udělala......nakonec nebyla úplně na 100% spokojená, ale já tedy ano! Zisk dívčího zlata s velkým náskokem a Lada může začít balit kufr na republiku. Lada je prostě naše zlato a šikulka a jediný, kdo si dovolil se mnou v sobotu o tomto polemizovat byla právě Lada......chtěla mírně více bodů a nepatrně lepší konce partií, inu to je dobře, že se chce stále zlepšovat. Takže už třetí zlato a jízdenka na MČR v rapidu mládeže, paráda!!! Gratuluji!
 
 
Jonáš Burger sám sebe hodnotil, že je spokojený, až na tu poslední partii. Ovšem Jonáš porazil dva zkušené šachové ligové harcovníky, získal 3 body a zlepšil si rating i umístění oproti nasazení, já myslím že dobrý výkon! Petr Vyslyšel odehrál svůj první Krajský přebor, sám na sebe po jedné partii vrčel, že musí dávat větší pozor na hrozbu vidlí.......Petr si zahrál se silnými soupeři, se dvěma pozdějšími medailisty, tam rozhodly větší šachové zkušenosti soupeřů. Nakonec získal pěkné tři body, i on se chce stále zlepšovat, šachy ho velmi baví a je dobrý hráč, já bych mu doporučila zkusit výhledově i delší vážné partie, no záleží na něm. Takže nakonec všichni tepličtí v HD14 výborně, díky!
 
Kategorie HD 16 se vzhledem k počtu dívek v Ústeckém kraji hrála rovnou jako H16.......smutné...... Tady už nešlo o postupy, MČR je pro šestnáctky otevřené. Sešla se opravdu silná konkurence, náš Nikita Koval se nakonec probojoval na pódium, došel si pro diplom a cenu za 4. místo. A tedy ta bramborová medaile rozhodně není smolná, Nikita rovnou hlásil, že chce jet na zářijové MČR juniorů a utkat se s republikovou špičkou! Doufám, že se termín bude hodit i Radkovi Škuthanovi a třeba i dalším z Teplic a že po letech obsadíme i tenhle dobrý turnaj.
 
No při vyhlašování radost teplická nekonečná, z 3 dívčích postupů máme dva a ze tří klučičích jeden. Ovšem pozor - postup v H10 vybojoval mostecký  Vládík Veverka, náš host v KPIII a postup v H14 získal ,,náš" Kuba Šťastný, kapitán našeho ligového Áčka, host z Klášterce n. O.! Jak je dobré hráti nebo hostovati za Teplice ....
A ještě to napíšu komplet, naši krajskou výpravu na republiku doplní postupující ohromný talent Vojta Gorej z Děčína, který má přímý postup z loňského MČR (i on je stejně jako Linda ještě v kategorii do 8 let) a šikovná šachistka Eliška Jirotová ze Štětí.....No postoupila vynikající parta, doufám, že si mistrovskou akci řádně užijou!
 
Cesta vlakem domů proběhla radostně, zpoždění prvního ze spojů se podařilo dohnat a do Teplic jsme přijeli na čas.....Ve vlaku jsme si vyprávěli fóry o tchyních (to jsem já) a o blondýnách (cca taky já), no nejhorší stvoření je fakt blonďatá tchyně! Někdo hrál karty, jiní zase oblíbené elektronické hry, zlaté cesty vlakem!
 
Výsledky všech 4 kategorií najdete zde
 
Fotky najdete zde   - ty jsou od Jirky Šťastného, a zde    - tam jsou moje mazanice, ty hezčí fotil Vladimír....
 
A přichází chvíle pro poděkování všem, bez kterých bychom si tuhle zlatou sobotu nemohli užít...... děkuji Lindě, Ladě, Honzovi, Vojtovi, Filipovi, Jonášovi, Petrovi i Nikitovi! Díky pořadatelům, skvělé zázemí, výborný oběd, v bufetu byly v nabídce samé prospěšné potraviny (banány, jablka apod.), krásné poháry, ceny pro všechny - dokonce i pro doprovod.....vše klapalo a časový program byl dodržen i s předstihem, žádné lety na nádraží....fajn.
Díky hlavnímu vedoucímu výpravy Ing. Vladimíru Hadrabovi za koučování, Pavlíně Semové za dovoz hodin a figurek a krajské přebornice :-), díky paní Aleně Vyslyšelové za pomoc s teplickou bandou, díky Petrovi Slívovi za podporu zlaté Lindy i za vedení odpočinkových výprav na hřiště! Díky Jirkovi Štastnému za fotky!
 
Tož začínám ve spolupráci s Vladimírem hlídat, kde se ta rapidová republika bude v září konat......a přeju postupujícím hráčům ŠK Teplice, ať si nejprve řádně oslaví sobotní úspěch a pak ať si stejně užijí i MČR.
Lado, Lindo, Honzo, jste borci!

 

Komentáře  

+3 #1 Jirka 2018-03-25 20:54
Teplickým hráčům blahopřeju. Zřejmě dobrej oddíl. Sice nás ziskem tří zlatých odsunuli až na druhou příčku, ale na kráse šachového sportu to nikterak neubylo :lol: Možná bych se vrátil ještě k jedné věci. V Litoměřicích se na přeboru ve všech kategoriích sešlo přes šedesát hráčů. Když zvážíme, že zde nenastupují neregistrovaní jako v GP tak je to pěkné číslo. Zkrátka přišli si zahrát i hráči kteří předem neměli velké šance postoupit a přišli si ty šachy zahrát jen tak pro radost. A to je dobré ..... to je moc dobré ....
Citovat
+2 #2 Radek Bayer 2018-03-28 17:07
Moc hezké, děkuji všem našim nadějím za úžasné výsledky. Lindě, Ladě a Honzíkovi provolávám 3x SLÁVA!
Citovat