Ó jak ráda budu fádní a nudná! S jakým štěstím budu ze svého článku z 25.3.18 kopírovat slova jako paráda, výborně, skvělí, zlato, postup a hrdost na mládež z ŠK Teplice!

V sobotu 7. dubna se v Kulturním domu Srbice konal  Krajský přebor družstev mladších žáků ÚKŠS. Tuhle akci pro ty nejmladší talenty jsme pořádali po třetí za sebou na stejném místě a řeknu vám, je to fuška.

Zdálo by se, že se takovýhle turnaj pro hráče, narozené 2006 a ml. zorganizuje raz - napíšu pár papírků, dva - a je to, ale ona je to fuška.A to jsem byla jen prostým pěšákem - organizačním pracovníkem, a i tak, někdo psychicky méně odolný už by si strčil hlavu do skartovačky :-) Ale tu největší ohromnou porci práce a starostí a zařizování si užil ředitel turnaje Palo Kufel, nakonec vše klaplo a do Srbic se přijelo utkat 6 týmů. Dlouho to vypadalo na 7 družstev, pak by se hrálo jiným systémem, ale sestavit do tohoto krajského přeboru tu správnou šestici není vůbec jednoduché, i když můžete využít i jednoho hosta. Letos bylo potřeba zajistit 4 hráče 2006 a ml., jednoho supermladšího 2009 a ml. a jednu dívku, 2006 a ml. A máme velikou radost, že jsme v ŠK Teplice dali dohromady hned dva týmy. Také dvě družstva přijela z oddílu z našeho krajského města, po jednom přihlásil Klášterec nad Ohří a obhájce zlata, oddíl z Povrlů. Hlavními favority byli povrlští a ústecké Áčko, no a i my jsme chtěli některou z medailí (v koutku duše jsme pomýšleli na bronz.....nebo že by se letos vydařilo stříbro?). Ovšem nebylo to jednoduché - z loňské bronzové sestavy už letos nemohli hrát Lada, Dominik a Jonáš.....pro půlku týmu to byla letos v Áčku premiéra. Ovšem smekám ten nejdražší, doslova zlatý klobouk, trenér Palo Kufel poskládal sestavy týmů naprosto geniálně.

Za ŠK Teplice A nastoupili Jan Václavík, Vláďa Veverka (supermladší - host z ŠK Most), Kuba Češpiva, Ondra Slíva, Vojta Vaněrka a Linda Slívová. Kapitán Béčka Filip Očenáš měl v družstvu Vojtu Kufla (ten odehrál jen část partií), Štěpána Jakoubka, Jasona Horu, Jirku Jandu (supermladší - host z Šachy Povrly) a Lucku Očenášovou. A co je důležité - klášterečtí přivezli šachové vlajky, Palo operativně sehnal žebřík a už bylo vyvěšeno, srbičtí i kolemjedoucí viděli, že se tu zase hraje důležité šachové utkání.

 

Systém hry každý s každým sliboval napětí až do konce, dva hlavní adepti na zlato, tedy ústecký Spartak a Povrly se měli utkat v pátém, doslova finálovém kole. Nejprve se tedy potkalo naše A s B a kanár nás nepřekvapil. V druhém kole tým A porazil Ústí B, skončilo to 5:1.Třetí kolo před obědem bylo dlouho napínavé a nekonečné, naše A se utkalo s povrlskými favority. Rozehrané to bylo dobře, zadní šachovnice 2:0, vepředu ale zvítězila zkušenost povrlských......pro nás ta nejprotivnější prohra 3,5:2,5. Ovšem co, dáme si řízek a jedeme dál......nevzdáme to, my tu medaili chceme! Tak jsem si říkala, když nám Caissa teď ten půlbod sebrala, zase nám ho jinde někdy v budoucnu přidá, však naši jsou skvělý tým ......ale nečekala jsem, že by to mohlo být ještě v tentýž den.

Čtvrté kolo po pauze, další z favoritů a adeptů na zlato, Spartak A. Ostatní na vedlejších stolech dohráli rychle a všichni si pochvalovali, jak to časově hezky odsejpá.....ne tak náš zápas. Opět zazářili Linda a Vojta...pak zas bodoval soupeř.....a potom už jsem musel na vzduch. Důkladně jsem si prošla srbické okolí kulturáku....několikrát.....mnohokrát..... nejsem dobrý zpravodaj, fakt nevím, kdo jak kam táhl....Pak už jsem zahnala i svého osvědčeného reportéra z partií Vojtu, že chci až konečný výsledek. Když už jsem slyšela ze sálu hlahol, že je po všem, ptám se tedy, jak to dopadlo. Dozvím se že remíza a říkám si dobré, soupeř byl silný. U  nástěnky s výsledky  jsem ovšem pochopila, že remízou skončila ta důležitá partie, že celkově zápas vyhráli naši!!! Před posledním kolem tedy Povrly 12 bodů, Spartak A  9 bodů a lepší pomocné hodnocení, Teplice A tedy taky 9 bodů. Protože naši borci z B týmu dokázali remizovat s Kláštercem, je jasné, že máme medaili! Velcí optimisté začali počítat, jestli můžeme ještě vyhrát, no to by ale musel být zázrak. Spartak hraje v klidu, oni letošní MČR pořádají a postup tak mají jistý. Povrly hrají v klidu, stačí jim zápasová remíza a jedou potřetí v řadě na republiku. No teplické žáky jsme nějakými informacemi o postupu kamsi a možné účasti kdesi ani nezatěžovali, oni chtějí svoji medaili z co nejlepšího kovu a o tu budou bojovat.

Celkem rychle vedlo Áčko v posledním kole nad Kláštercem 4:0, zápasová výhra byla doma. Co mě zaujalo - Kamila sledoval zpovzdálí Lindinu partii v tomto posledním kole a po čtvrtém tahu mi hlásila, že je to dobrý, že to Linda vyhraje....nevěděla jsem, že se to dá poznat takhle rychle :-)  Vojta se mě ptal, jak by tedy musel dopadnout náš zápas, aby ještě tepličtí byli první, říkám:,,Bohužel, to nezáleží na nás, to by musel souboj o zlato mezi favority dopadnou nějak (nechtělo se mi to zbytečně počítat) a my museli dát kanára......"Aha, tak když to nezáleží na nás, tak konec nadějí, ale placka bude, tak OK. V tuhle chvíli jsem musela odjet a funkci organizačního pracovníka za mě převzala Kamila.....ale na tom jiném místě jsem byla pořád jak na jehlách, tak jak jsme vlastně dopadli? Až za pro mě dlouhou dobu (ve skutečnosti za chviličku) došlaSMS od Radka Bayera - naši to vyhráli! Těsně, ale vyhráli! Přesně o ten pověstný půlbod! Uf....

A pozor, Béčko dokázalo v těžké konkurenci vybojovat dvě zápasové remízy! Skončili pátí v kraji, taky krásný výsledek.

Kamila pak předala ceny, nejprve nejmladším tedy Martinovi M. Mikulkovi a Lucii Očenášové, ti mohou tento přebor hrát ještě 5x! Pak nejlepším supermladším žákům (pro urychlení napíšu jen příjmení našich nadějí - Gorej, Hejný, Huja, Janda, Jindra, Marek, Mikulka, Veverka) a nejlepším dívkám turnaje (pro urychlení napíšu jen křestní jména šachistek, cenu převzaly Ivona, Eliška, Kačka, Anna, Lucie a Linda). Dívky získaly symbolickou oříškovou pochoutku s fotkou Ester Ledecké, pro inspiraci, kam až to mohou ve svém sportu (šachu, samozřejmě) dotáhnout, pokud budou opravdu chtít....Nebo i v několika sportech, právě jako Ester, třeba zrovna teplická Linda je výborná šachistka.......a gymnastka......a i fotbalistka!

 

 

Pak už na pódium nastoupil All Stars Team, ti nejlepší na svých šachovnicích. Krásný pohled, v super šestce jsou tři naši! Těmi nejúspěšnějšími tedy byli Dan ze Spartaku /4,5/5), náš Vládík (stejný bodový zisk), a pak Eliška Jirotová z týmu Šachy Povrly, Vojta Gorej z Děčína, který hostoval ve Spartaku, teplický Vojta a teplická Linda (všichni čtyři uhráli 100%).

Parádní!

 

 

A v té hlavní soutěži o krajského přeborníka v kategorii družstev mladších žáků si došlo pro zlato družstvo ŠK Teplice A! Stříbrní skončili ústečtí, samo jejich Áčko, bronz získali borci z Povrlů. Čtrvrté místo obsadil Klášterec, páté ŠK Teplice B za dvě zápasové remízy a šestí skončili šachisté Spartaku Úsí nad Labem B s jednou zápasovou remízou.

 

No radost ohromná! Vždyť kdy my naposledy získali v téhle soutěži titul? Pamatuji i roky hubené, kdy jsme dvakrát za sebou družstvo ani nepostavili, ale zase i ty dobré sezóny, kdy jsme si odnášeli stříbro nebo bronz...

 

A jak se dařilo jednotlivým hráčům? Honza Václavík, kapitán, opora, jistota, 3,5 bodu. Vládík skvěle, nejlepší na své šachovnici, hraje pomalu, promyšleně, výborný bodový zisk. Kuba to měl letos moc a moc těžké, v soupisce poskočil od loňska z šesté na třetí desku.....dlouhé přemýšlivé partie, hlavně jeho bod v posledním kole byl pro tým superdůležitý! Pokud někdo zastává teorii, že čím víc tréninku, tím lepší hra, přijďte se podívat na Ondru! Tady skoro platí čím méně trénuje, tím lepší šachy hraje :-) samo to neplatí doslova. Ondra moc potěšil, byl 2. na 4. desce, opět důležité body! Vojta Vaněrka, 5/5.....co dodat, jemu to zlato přeju snad nejvíc.....má přehled o vývoji ostatních partií, sleduje průběžná pořadí, to on viděl, že máme pořád naději na zlato, od loňska se v šachu moc a moc zlepšil. No a naše další zlato, Linda. I ona uhrála 100%, její otec si partie zapisoval pro další rozbory a chválil, že Linda hraje jako z partesu. A ty nervy, i z horší pozice se dokázala dostat až k výhře, titul mistryně Čech do 8 let je ve správných rukou.

 

 

A Béčko - Filip mi udělal ohromnou radost, to on zajistil definitivně remízu z Kláštercem, dvakrát dohrával z celého družstva dokonce jako poslední. Ta výhra ve 4. kole byla výstavní! Vojta Kufel je jediný vlastně úplně domácí hráč, bydlí přímo v Srbicích. Hrál systémem veni, vidi, vici, odpoledne vždy přiběhl nebo přijel na kole, rychle vyhrál a už zas pospíchal pryč.....super! Štěpán Jakoubek i Jason Hora jsou kluci šikovní, zahráli si partie s těžkými soupeři, doufám, že budou i 14.4. na Grand Prix v Teplicích. Jirka Janda, host z Povrlů, uhrál 2 velmi důležité body a přispěl k 5. místu družstva, poprvé si vyzkoušel, jak je dobré hostovat, protože to získává odměnu ještě před zahájením turnaje (cenu pak dostal i po turnaji... :-) a vlastně několik :-) Lucka rozhodla svojí výhrou z pátého kola o druhé remíze, porazila starší hráčku, medailistku z KP v rapidu, i v ostatních partiích se dobře držela....a všem nám dodávala spoustu optimismu!

 

Abych to uzavřela......koho by to bavilo číst každý týden o zlatu a výhrách......no vlastně každého z ŠK Teplice, hráče, trenéry, rodiče, fanoušky, to nikdy nepřestane bavit! ......no ten závěr: družstvo ŠK Teplice A postupuje na červnové MČR! Moc gratuluji!

 

Díky! Díky všem hráčům, řediteli turnaje Palovi, ekonomovi turnaje Radkovi, rodičům Václavíkovým, Veverkovým, Slívovým, Češpivovým, Vaněrkovým, Očenášovým, Kuflovým, Jakoubkovým a dalším, kteří během dne podporovali teplické mladé šachisty, fandili a zajišťovali jim zázemí..... Díky kláštereckým za ty vlajky!

 

Ceny byly pro všechny, sál byl díky Jitce Kuflové vyzdobený slavnostními girlandami, oranžáda tekla proudem, hráči se nám kamarádí napříč oddíly.....tak snad se v Srbicích všem líbilo.

 

Fotky najdete zde

 

P.S. Když tak o tom přemýšlím, letošní tým ŠK Teplice A je vlastně hodně podobné družstvu, které v roce 2005 tak nečekaně skvěle zabojovalo na republice. Na první desce Honza, skvělý šachista a několikanásobný účastník MČR (tenkrát Rubeš, dnes Václavík), supermladší žák je host s mnoha úspěchy a velkou šachovou budoucností (Ondra Toman - Vláďa Veverka), dívka je také supermladší a zároveň úřadující mistryně Čech (Kamila - Linda), hráč je výborný i v dalším sportu (Marcel basket - Vojta lodní modelářství - patří k republikové špičce!), hráč nám vlastně ani moc netrénuje, ale hraje parádně (Vítek - Ondra), v týmu je tahoun, který dlouho přemýšlí a a pak v důležitou chvíli vítězí (Vojta Stránský - Kuba Češpiva). Jenže letošní tým je lepší, dokázal vyhrát KP družstev mladších žáků! Tak věřím, že bude úspěšnější i na té republice!!!

 

P.S.II Tak jsem pátrala v soukromém šachovém archivu, ŠK Teplice za posledních 15 let vyhrál v KPDMŽ dvakrát......nejprve v roce 2007 (kat. 1995 a ml., sestava Rubeš, Tilgner, Toman, Stránská, Brož a Sýkora)....a pak až v roce 2018! Honzo, Vládíku, Kubo, Ondro, Vojto a Lindo, vidíte, jak jste dobří?!?

 

 

P.S. III Zajímavé fotografie od Petra Slívy najdete zde

 

Výsledky najdete zde

- jen se nelekejte, ve výsledcích je prohozené 2. a 5. kolo.....záměrně.....