Sobota 5.5. patřila finálovému turnaji seriálu Grand Prix mládeže. Ze sedmi GP se do celkového pořadí započítává každému 5 nejlepších, všichni žáci a dorostenci měli tedy možnost si své pořadí v rapid šachu ještě vylepšit…..nebo naopak. Přihlášených jsme měli tentokrát 10 reprezentantů ŠK Teplice, obsadili jsme všech 5 kategorií, které se v Chomutově hrály

(dorostenky u nás v kraji v téhle sezóně nebyly a nejsou…..).

 

Už sraz na nádraží byl hektický – na naší trati je výluka, bude zpoždění, chyběl jeden z přihlášených…..vše se vyřešilo, zpoždění kvůli výluce bylo nakonec jen cca 10 minut, no tak jsme si postáli v Oldřichově, stane se…..a Jonáš překonal technické problémy a přistoupil k výpravě v Řetenicích, hráči z Mostu dojeli v pořádku a u prezence už bylo vše jak má být.

 

Patronem naší výpravy se stal Bart Simposon, Honzík si totiž koupil časopis, kde byl na titulní stránce Bart za šachovnicí – super, ani jsme netušili, že taky hraje. Ovšem vyhodnotili jsme jeho pozici a konstatovali, že Líza to má vyhrané, i když kdo ví, v těchto věkových kategoriích nic není nemožné a ELO je údaj často i orientační – a v tomhle duchu se nesl celý sobotní turnaj. Mimochodem, dívala jsem se do databáze FIDE, Bart tam není registrovaný, asi hraje jen na národní ELO nebo jen rekreačně J

 

A teď k těm zaregistrovaným šachistům. Během celé soboty jsem nejčastěji slyšela fráze…..prohrál jsem, nevede se mi, porazil mě ten silnější, případně jsem jen viděla palce a koutky dolů. Až mi bylo divné, kdo tedy máty body, když všichni bez rozdílu oddílové příslušnosti pořád vrčeli a kroutili hlavami…..no zákon zachování bodů platil a někde u jména přece jen naskočila hezká čísla.

 

Dorostenci

Radek Škuthan, jediný teplický hráč v téhle kategorii, účast v Chomutově dlouho zvažoval, nakonec se přihlásil. Do celkového pořadí nemohl zasáhnout, na to měl odehraných málo turnajů. Ale ještě tu byla možnost zisku medaile za jednotlivý turnaj, tu v téhle sezóně zatím neměl. Nasazený byl jako pátý, hlavními favority byli karlovarští. Ovšem když porazil nejsilnějšího hráče Špičku a pak i celou turnajovou špičku, začalo se to kovově lesknout…. Na zlato by musel v posledním kole vyhrát a doufat, že vedoucí šachista nezabere, Radkova remíza znamenala nakonec krásné stříbro za 5,5/7…..paráda, nádherný úspěch v Radkově první sezóně mezi dorostenci, gratuluju!

 

 

Starší žáci

Nikita Koval vezl pohár netradičně už tam, ten putovní, za loňské vítězství. Letos bylo jasné, že zpět ho nepoveze, chyběly mu turnaje i body. Průběžně byl 14. A na celkovou desítku tak koukal celkem z povzdálí, no uvidíme. Nikita byl také jediný, kdo si během dne nestěžoval na nepřízeň osudu a sílu soupeřů. Stále se držel na předních deskách, měl těžké protivníky – jak jinak, když nakonec uhrál 6/7…..a……získal zlato! Poprvé v téhle sezóně GP vyhrál, měli jsme v teplické výpravě ohromnou radost! Blahopřeju! No a Nikita si tak nakonec jeden pohár vezl i opačným směrem, domů, ten za turnajové vítězství.

Druhá naše velká radost – Petr Vyslyšel. Ve své první GP sezóně sehrál v sobotu nejlepší turnaj, porazil 1480, 1439….ti soupeři z nízkým číslem jsou buď silní, ale neregistrovaní, nebo málo hrají, ale umí…..a Petr se tentokrát probojoval do první desítky, skončil sedmý! Doufám, že si tenhle úspěch řádně oslavil.

 

Honza Václavík potřeboval zabojovat, celkově byl zatím 3. Ale jen s minimálním náskokem na 4…..každý půlbod byl důležitý. Honza patří k nejmladšímu ročnímu mezi staršími žáky, soupeře tak má kvalitní. Sledovala jsem dvě z Honzíkových neúspěšných partií, pozice nebyla zas tak v koncovce špatná, Honzovi ale tentokrát chyběl čas. Nakonec získal 3,5 bodu a obsadil 13. místo, přesně podle svého data narození.

 

Jonáš Burger byl spokojený, jak se nakonec pohodově vyřešil jeho problém s dopravou….se svým bodovým ziskem zase až tak ne, k dokonalosti tomu prý chyběl ještě 1 bod. Ovšem skončil výše než byl nasazený s vyšším ratingem, u mě dobré.

 

Tomáš Frontz letos moc GP neodehrál, tady měl také kvalitní soupeře a uhrál nakonec 2 body, v pátém kole se dokonce sešel s Honzou Václavíkem. Tomáš zase patřil k nejaktivnějším fotbalistům během pauzy, k dispozici bylo krásné venkovní hřiště.

 

Starší žákyně

 

Lada Semová chtěla nejen holčičí zlato, ale i skončit co nejvýše v celkovém pořadí. A tak bojovala, snažila se, hrála dlouho…..no bylo z toho zlato mezi žákyněmi. Super! I když ona byla sama sobě svým kritikem a bodíků si představovala aspoň mírně více, přesto dobré. Zlato je zlato.  A jedna nešachová poznámka – ladě moc sluší rozpuštěné vlasy J

 

 

Mladší žáci

S toto kategorií se nám loučili hned dva hráči. Nejlépe z teplických mezi mladšími hrál a skončil Filip Očenáš. Jeho čtvrtý bod jsme oslavili černým čajem, který patří prý k Filipovým nejoblíbenějším nápojům. Za 4/6 obsadil krásné 11. Místo, lepší, než byl nasazený. Kuba Češpiva měl famózní začátek, 2/2 a výhru nad adeptem na celkový pohárový zisk. Celkem uhrál Kuba 3,5/7, hrál soustředěně, dlouho, skončil na 15. příčce. Oběma přeji hodně úspěchů mezi staršími žáky!

 

Mladší žákyně

 

Tentokrát celkem 6 dívek, z nich Lucka byla absolutně nejmladší. Snažila se, pěkně přemýšlela, nakonec zvítězila dvakrát, porazila jednu dívku a jednoho kluka, bylo z toho 5. místo, od 4. ji dělila jen nějaká malá bleška na sedmém pomocném hodnocení. Lada i Lucka získaly ovšem ještě další cenu, speciální dívčí nanukovou prémii od tajného sponzora….

 

Výsledky všech kategorií najdete zde

 

Celkové pořadí GP 2017/2018

Na pódium si došli:

Lada Semová, 1. v kategorii starších dívek, do desítky se dostala i mezi kluky

Jan Václavík, 4. v kategorii starších žáků

Nikita Koval, 5. v kategorii starších žáků – vítezství 5.5. ho nakonec posunulo z 14. na 5. místo

Gratuluju! No a 3. Mezi staršími byl náš Kuba Štastný, i jemu blahopřeji! Na pódium si došli i další hosté z mládežnických soutěží, Lukáš Lieber a Vládík Veverka, snad i jim stejně jako naší výpravě pomohly 3 druhy bonbónů.

Honzík byl tentokrát čtvrtý jen velmi velmi těsně, měl stejně bodů jako Kuba, rozhodlo pomocné hodnocení. Však ona mu zase Caissa v budoucnu někde přilepší - no a 4 místo mezi tolika staršími žáky je přece krásné.

 

 

Cestu zpátky jsme přežili i přes další zpoždění, dost nacpaný vlak a nervozitu z nadcházejícího hokejového utkání na MS. Lucka nám ve vlaku zazpívala píseň ze svého oblíbeného Ledového království anglicky i česky a měla asi největší radost ze všech – jako úplně nejmladší účastnice turnaje získala puzzle s Elsou a Annou. Ja to moc fajn, hrát šachy….

 

Musím tentokrát moc, moc, moc poděkovat doprovodu, paní Aleně Vyslyšelové a Haně Václavíkové, bez nich bychom snad ani nemohli jet…..poslední turnaj je vždy nejnáročnější. Díky Pavlíně Semové za dovoz materiálu a velkou pomoc během turnaje. Díky maminkám, které přijely během dne podpořit své hráče, díky Kamile, že mi pomohla s naloděním výpravy do vlaku….jejda, to je ale nesmysl….co to píšu. Díky Milanovi Maščákovi za pomoc s dopravou z turnaje domů. Díky Jirkovi Šťastnému za krásné fotky (viz druhý odkaz)!

 

Sezóna Grand Prix 2017/2018 je za námi…..a teď už budeme jen netrpělivě vyhlížet seznam postupujících na krajský přebor mládeže a listinu postupujících na mistrovství Čech.

 

Fotografie z turnaje najdete zde a zde