• 0001.jpg
  • 0002.jpg
  • 0003.jpg
  • 0004.jpg
  • 0006.jpg
  • 07.jpg
  • 0010.jpg
  • 0011.jpg
  • 0012.jpg
V sobotu se v Domu kultury Teplice sešla devadesátka šachistů, od GM po medailisty z MČR do 8 let, z oddílů moravských i českých, reprezentanti ČR, Španělska i Ukrajiny. Slavnostního zahájení se opět zúčastnila vzácná návštěva, sestra Antonína Drvoty paní Božena Macková s vnukem Martinem. Letošní ročník ,,pískal" domácí rozhodčí Ing. Vladimír Hadraba, pan tradiční sudí memoriálu pan Pletánek si letos vybral oddechový čas.
Ředitel turnaje Radek Bayer všechny přivítal, poděkoval sponzorům akce (AGC Flat Glass Czech a.s., Český porcelán Dubí a dalším) a mě mezitím děsně rozbolely nohy - prvňák Martin Macek mi vyprávěl, jak ujel na kole 47 km! A už se pomalu učí i šachy, pro které má jistě i zděděné rodinné předpoklady, začal správně s dámou.
Letošní ročník se opět hrál na 9 kol, vše klapalo dle plánu, partie z první šachovnice se opět promítala v hracím sále, hlavní deska byla na pódiu. Počítač byl občas mírně potměšilý, losoval zajímavé partie typu Gorej otec vs. Gorej syn, Kačka vs. mamka, Šťastný vs. Šťastný...no a hráče Jandy jsme měli dokonce tři, každého z jiného oddílu. Na tomhle turnaji hráji společně žáci i dospělí,  naděje i trenéři, ta radost, když žák porazí zkušeného harcovníka je k nezaplacení. .. a že o překvapivé výsledky nebyla nouze.
Nejdramatičtější boje  byly paradoxně v ženských kategoriích, které byly velmi solidně obsazené, Memoriál Antonína Drvoty se hraje zároveň jako Krajský přebor ÚKŠS v rapid šachu v kategoriích D18, D20, H18, H20, mužů a žen. Cen byly tedy čtyři plné stoly, pro medailisty v KP, pro nejlepší v celkovém pořadí, speciální prémie....
 
 
V KP D18 bylo shodné pořadí jako v D20, tedy Eliška Jirotová, naše domácí hráčka Lada Semová a Katřina Kalynčuková.
 
 
Totéž se stalo i v juniorské kategorii, pro ceny v H18 i H20 si došli Gusta Brejník, Pavel Šmíd a Kuba Šťastný. napínavé to bylo mezi ženami, dlouho vedla Marie Bažantová, ale švýcar jí v posledním kole určit, že nakonec získá stříbro. První místo vybojovala Míša Šaffová, bronz patřil Elišce. Cenu získaly ovšem i další ženy, naše krajanky, tedy Kamila Godlová a Monika Durdisová. A pro všechny ženy a dívky byly nachystané krásné květiny, ty nejlepší si odvezly pravý dubský cibulák.
Mezi muži letos v KP dominoval podbořanský Petr Ráliš, druhou příčku obsadil jeho oddílový kolega Lukáš Klement a bronz zůstal v Teplicích zásluhou Honzy Rubeše.
 
 
 
 
Tři medaile pro pořádající oddíl (Lada 2x stříbro, Honza bronz) dobré! Do první poloviny výsledkové listiny se z našich hráčů probojovali ještě Ladislav Kudrlička, výborně hrající žák Honza Václavík (4. v H18) a Radek Škuthan (6. v H18).
 
Nejmladší Vojta Gorej (nar. 2010) i nejstarší Jiří Chmelík (nar. 1944) zapózovali pro fotografy:
 
 
 
 
a už si pro ceny chodili hráči na 11.-20. místě. No a tu asi úplně nejlepší prémii za 28. místo (když je to 28. ročník) získal Michal Sliva - Caissa ho jistě odměnila za tu spoustu času, kterou věnuje běhen turnajů i tréninků ústecké mládeži. 
Kulaté ceny pro hráče na kulatých místech, tedy na 30., 40., 50. atd. byly letos opravdu kulaté, navíc regionální domácí, pravé teplické lázeňské oplatky. A pak už pořadatelé ocenili hráče na 10.-4. místě a přišlo finále.....pro skleněné plakety s portrétem Antonína Drvoty si došli bronzový Petr Ráliš z Podbořan, stříbrný GM Igors Rausis (Beskydská šachová škola) a zlatý obhájce titulu GM Petr Neuman (Dopravní podnik Praha).
 
Hráči na 3.-11. místě uhráli shodně 6,5 bodu, čelo bylo vyrovnané.
 
Výsledky najdete zde
 
Nakonec byli odměněni i všichni žáci - za statečnost, že si zahráli proti dospělým, proti trenérům a zkušeným šachistům. A největší ocenění pro pořadatele? Spokojení účastníci, kteří přijeli uctít památku skvělého šachisty Antonína Drvoty a při loučení nešetřili chválou....Inu klasický pohodový turnaj v centu lázeňských Teplic.......Tak zase za rok!
 
Fotografie najdete zde