V sobotu 10.5.2014 se v teplickém Domě kultury konal již XXIV. ročník Memoriálu Antonína Drvoty. Turnaj se hrál zároveň jako Krajský přebor ÚKŠS v rapid šachu mužů, žen, juniorů a juniorek v kategoriích D18, D20, H18 a H20. Na startovní listině jsme si mohli přečíst celkem  110 jmen hráčů, kteří si přijeli zahrát a zároveň uctít památku skvělého teplického šachisty Antonína Drvoty. Převažovali účastníci z našeho kraje, přijeli ale i zástupci středních Čech, Prahy, Karlovarska, Liberecka, Vysočiny, Běloruska a Ukrajiny.
Slavnostního zahájení se zúčastnila také vzácná návštěva, sestra Antonína Drvoty paní Božena Macková. Zavzpomínala, jak se turnaj měnil v průběhu let, v prvních ročnících by byly digitální hodiny nebo on-line přenos z první šachovnice spíš z kategorie sci-fi.
Turnaj už má své stále příznivce, kteří se k nám každoročně rádi vracejí, zajímavým lákadlem jsou i prémiové ceny za kulatá místa i ze jubilejní, letos tedy 24. příčku. Už u  prezence se také někteří šachisté hlásili, že jejich cílem není zlato, ale čtyřiadvacáté místa, za které si mohou odnést pěkný balík! Tedy dárkový balíček plný dobrot.
Sedm kol proběhlo v pohodě, rozhodčí pan Pletánek řídil celý ansámbl opět s přehledem. Na bidle, tedy na první desce na pódiu, odehrál všechny své partie první nasazený FM Jakub Tuma z Holdie Praha. Velmi napínavé bylo poslední kolo, po kterém na konečné pořadí čekalo netrpělivě hlavně pět šestibodových hráčů. Plaketu pro vítěze získal Jakub Tuma, stříbrný stupínek patřil Mikhailu Kuznetsovovi z ŠK Spartak Ústí nad Labem. Jedna ze skleněných plaket zůstala i v Teplicích zásluhou Honzy Rubeše, který skončil na třetím místě. Teplice bodovaly i v rámci krajského přeboru. Mezi muži byl Honza stříbrný, symbolické bronzové skleničky si převzal Vladimír Hadraba, zlato mezi muži získal Mikhail Kuznetsov. Honza si na pódium došel i pro diplom pro krajského vítěze kategorie H20. Mezi osmnáctiletými byl nejlepší údlický Ondra Toman, který u nás hostuje v 2. lize. Dívčí kategorie ovládly Míša Šaffová z Litvínova (D20) a Martina Benešová z Mostu (D18). Krajskou přebornicí mezi ženami se stala Marie Bažantová z ŠK Spartak Ústí nad Labem, která prý letošní zlato čekala ještě méně než Karel Gott slavíka ze stejného kovu. Pomyslnou cenu pro nejlepší šachovou  rodinu získali Jirka a Aleš Horákovi (Jirkov a Údlice), kteří své zásoby lahůdek sotva pobrali a hlásili, že se konečně jednou pořádně najedí:-) Na stupně vítězů se ve svých krajských kategoriích dostali ještě klášterecká Helča Grussová, Honza Šlampa ze Sokola Údlice nebo Míša Durdisová ze Štětí. A protože je náš turnaj každým coulem džentlmenský, získaly květinu i další ženy, které si v Teplicích zahrály, štětská Monika Durdisová a Kamila Macíková z SK Děčín - ta ovšem s tímto příjmením hrála memoriál naposled - viz http://bandicrash.webnode.cz/news/svatba-radka-a-kamily-nasich-dvou-vernych-sachistu-/
Cenu pro nejmladšího účastníka si převzal lounský Matyáš Černíček, od rovněž oceněného nejstaršího hráče pana Bohuslava Kořínka z Litvínova jej dělí osmašedesátiletý věkový rozdíl. Krásnou cenu za 24. příčku si do Neratovic odvezl FM Jiří Gregor. Nejlepší ženou celého startovního pole byla WFM Elena Cherednichenko.
Z domácích hráčů si pro cenu došel i skvěle hrající Ladislav Kudrlička  tentokrát hlásil svá vítězství proklatě často, obsadil šťastné sedmičkové místo. Lukáš Klement skončil dvanáctý, v posledním kole narazil právě na pozdějšího krajského medailistu a oddílového kolegu Vladimíra Hadrabu. Třináctka byla šťastná pro Ivana Žahoura, i on si na pódium došel pro cenu za potlesku plného sálu. Dobrou trefu prokázal Petr Šťastný, jedna z čokoládových cen pro kulatá umístění putovala právě k němu. Pěkné partie sehráli i naši žáci Martin Krutský a Marek Piskač, spokojený s výkonem mohl být také Dan Bobek.
Většina účastníků se s pořadateli loučila za použití díků a superlativů na adresu turnaje. Chtěla bych tedy poděkovat všem, kteří se na zdaru akce podíleli, v první řadě hlavnímu sponzorovi, společnosti AGC Flat Glass Czech a.s. Dále moc děkuji řediteli turnaje Radkovi Bayerovi, šéfovi elektroniky Milanovi Maščákovi, Pavlu Kirsovi,Marcovi Cominettimu a všem dalším z týmu stavěčů a bouračů figur, kteří odvedli opět spoustu práce, aby se turnaj povedl.