O tomto víkendu se v Ústí nad Labem konal tradiční, již 22.ročník festivalu šachových turnajů, jehož součástí je celkem 10 různých soutěží.  Tepličtí se z toho zúčastnili sedmi.

Seriál turnajů tradičně otevírá Mistrovství ČR v rapid šachu seniorů, jehož se od nás zúčastnil Ivan Žahour a získal 50% bodů.

Rej medailí ale začal v pátek navečer, kdy Honza Rubeš zvítězil v krajském přeboru juniorů v bleskovém šachu a teplický úspěch ještě dotvrdil Vašek Bartoš hendikepovaný svým zraněním ze sportu bronzovou medailí (a postupem na mistrovství republiky juniorů do 18 let).

Hlavním hracím dnem ústeckého festivalu je sobota. Vezmu to od nejmenších. Pětinásobné zastoupení měli naši "kufelovci" v kategorii začínajících do 10 let. V osmikolovém turnaji vynikající výkon předvedl Ondra Slíva, který ziskem 7 bodů prostě a nekomprovisně turnaj vyhrál. V posledním kole Ondra porazil v přímém souboji o vítězství svého kamaráda Honzu Václavíka, kterého tak "odsoudil" k nepopulární bramborové medaili (tentokrát opravdické, bramborové placky pekla jedna z hodných šachových maminek paní Zahradníková z Ústí). Ze 27 účastnků hned za Honzou skončili pátý Ondra Pokorný a šestý Vojta Kufel. Celá tato čtveřice splnila normu pro 4.výkonnostní třídu.  Turnaje se ještě zúčastnil neregistrovaný, ale poměrně pravidelný účastník našich čtvrtků, Jonáš Burger (mladší bratr našeho ligisty Kryštofa), a získal 4 body. Věřím, že Jonáš určitě začne pravidelně chodit v novém školením roce od září.

Po loňském bronzu v turnaji žáků si o jednu příčku polepšil Marek Piskač a do Teplic veze stříbro (Marku - výzva pro příští rok!). Druhou bramboru pro Teplice si převzal další náš mladý kamarád Kryštof Burger, o pět let mladší než věkový limit byl Palko Kufel, jeho 4 body ze 7 znamenalo 11.místo z 27 účastníků.

Ústecký Open A (dospělých) je součástí Grand-Prix ČR a proto na něj jezdí i velmistři. Vynikající výkon předvedl opět Honza Rubeš, který získal 5 bodů ze 7, skončil ze 64 účastníků sedmý a jeho výkon na perfo 2325 byl na úrovni šachového mistra (pan Trapl by měl určitě radost). Slušných 4,5 bodu se podařilo vybojovat mně, kupodivu stejný výsledek zaznamenal i státní reprezentant velmistr Jiří Štoček. Nádherný výkon předvedl i patnáctiletý Martin Krutský, který získal 3,5 bodu a jeho výkon přes 2100 je na úrovni kandidáta mistra. Martin mohl asi celkem bezproblémově vyhrát žákovský turnaj svých vrstevníků (kde podle věku ještě mohl hrát), vlezl však do jámy lvové a zabojoval parádně.

Openu B se zúčastnil Filip Zeman, poctivý a svědomitý kluk, který bohužel (nevím proč) zatím nemumí v partiících s kratším časem prodat to, co už umí.

Neděle patří tradičně otevřenému přeboru kraje v bleskovém šachu jednotlivců i družstev. Pořadatel volí poněkud netradiční formu, protože nejprve se hraje třináctikolový švýcar jednotlivců a pak ještě play-off, s tím že soutěž družstev se vyhodnotí po základní částí. A opět nemohu napsat nic jiného, než že totální fantazie v podání Honzy Rubeše. 8,5 bodu ze třinácti znamenalo celkové 5.místo za opět mistrovský výkon (2339), a postup do  finále A o 1.místo. Šanci na postup jsem před posledním kolem měl i já, los byl ke mně však nemilosrdný a o posledního kola mi přisoudil suvernénního Vojtu Pláta. V mojí standardní variantě jsem to zkusil, udělal jsem na šachovnici "binec" jaký jsem chtěl, bohužel ale dnešní Vojtův výkon 2756 byl nad mé síly. Omlouvám se, ale lepší rating v bleskovém šachu než oněch 2756 má dneska jen 15 lidí na světě ....

Do finále A o 1.-8.místo tak z teplických postoupil jenom junior Honza Rubeš, do finále B o 9.-16.místo naše klubová jednička Lukáš Klement a já.  Tím bylo jasné, že po vítězství v juniorském přeboru kraje má i "seniorskou" medaili Honza Rubeš. Z kraje totiž mezi finálovou osmičku postoupil pouze Honza a podbořanští hráči Jan Balín (asi momentálně nejlepší hráč v kraji) a Petr Ráliš (u nás hostoval 2.ligu a chce zase). Výsledek základní části a tím i nasazení do čtvrtfinále play-off hraném na dvě partie byl krutý - všichni tři krajští hráči narazili v TOP8 na velmistry. A pak se to stalo. Zatímco oba podbořanští hráči svá čtvrtfinále prohráli, Honza velmistra Veličku dokázal poměrem 1,5:0,5 porazit, čímž ve svých 18 a půl letech vybojoval titul krajského přeborníka dospělých a bude kraj reprezentovat na mistrovství republiky v bleskovém šachu, které se bude oknat někdy před letošními vánocemi. "Bramboru" v krajském přeboru vybojovala naše (dosavadní? - HONZA RUBEŠ!!!) klubová jednička Lukáš Klement, skoroveterán já jsem skončil celkově šestý. Dost netradičně byla v této soužěži vypsána i žákovská kategorie. Palko Kufel nezaváhal a "pro jistotu, aby se to ústeckým, nepletlo", ji vyhrál.

Ze základní části se vyhodnocovala i soutěž čtyřčlenných družstev. Další titul pro klub: čtveřice Jan Rubeš, Lukáš Klement, Vladimír Hadraba a David Král získala 20,5 bodu a tím soutěž vyhrála.

Suma sumárum, letošní sezóna v soutěžích: v hlavní disciplíně ŠK Teplice 2. místo ve 2.lize. V rychlejších formách hry: vloni na podzim v krajském přeboru v rapid šachu družstev krajský přeborník ŠK Teplice. Teď tedy krajský přeborník v bleskovém šachu družstev ŠK Teplice (Lukáš Klement, Jan Rubeš, Vladimír Hadraba, David Král). K tomu výsledky jednotlivců: Jan Rubeš před vánocemi 2.místo na MČR dorostu, krajský přeborník v rapid šachu juniorů (minulý týden), k tomu současně stříbrná medaile v krajském přeboru kategorie dospělých. Funkcionář komise mládeže ŠSČR Hadraba k tomu dodává pro Teplice ještě bronzovou. Teď tedy Jan Rubeš krajský přeborník v bleskovém šachu juniorů a dnes i dospělých... Prostě - sype se to. ...