Máme tu léto a s ním i velkou nabídku prázdninových turnajů, kterou naši hráči často využívají, Ale letos pozor, člena ŠK Teplice byste našli nejen třeba v Pardubicích, nejen právě teď na Mistrovství Evropy mládeže (Honza Václavík, Marek Piskač a Martin Krutský), ale i za hranicemi jak naší země, tak našeho kontinentu!
Ondra Slíva, ročník 2006, se zúčastnil šachového turnaje přímo v zemi mistra světa Višvanáthana Ánanda nebo ,,novoborského“ Pentaly Harikrishny. Turnaj v jižní Indii ve městě Kochin v Kerale byl ohromou akcí, přes 700 účastníků. Jednalo se o akci pro hráče do ELO 1500 bez omezení věku, i když přiznejme si, ELO indické a české se nedá moc porovnávat, k tomu jejich si přičtěte tak 200-500 bodů a máte naše reálné….
Ondrův kouč na tomto turnaji a zároveň Otec Petr Slíva nám popsal své zážitky a zkušenosti: ,, Musím říct, že indická konkurence je drsná. Nevím, jak může mít polovina startovního pole pod 1500. I malí prckové jsou velice zdatní hráči, většina jich má soukromé trenéry, někdo má šachy ve škole a všichni tu při tréninku podstupují těžký dril, což je na šachovém projevu vidět. Jeden trenér mi popsal, že většina z malých je "dedicated to chess", něco jako "plně oddaní" šachu…..“.
Hrálo se systémem vždy 3 partie denně (30 min + 30 sec se zapisováním).Teplický Ondra byl jediným zahraničním účastníkem turnaje, plno účastníků i diváků se s ním chtělo vyfotit, fandili mu.
Náročné dny si užil i Ondrův první trenér a otec Petr Slíva, který poskytoval rozhovory o šachu na všechny strany, bavil se s trenéry, rozhodčími, hráči, prodavači a dalšími, ti všichni se zajímali o našeho šachistu! No a Petr také zjistil, že největší síla šachové mládeže je právě tady, na jihu Indie, odkud pochází snad 90% všech indických velmistrů.
Ondra nakonec uhrál 2 body, první výhra byla po 62. tahu, pak přidal ještě druhý bod. V takovéhle vzdálenosti od domova, v monzunových podmínkách, na ohromné akci plné talentů a možná i budoucích velmistrů, to teda, Ondro, klobouk dolů!
Výsledky najdete zde
Teplický žák Ondřej (zatím stále ještě patří k mladším žákům!) tak získal spoustu zkušeností, zahrál si náročné šachové partie přímo v Asii, v samotné kolébce šachu. Rodina Slívových pak udělala velký kus práce v propagaci teplického šachu.
Děkuji Ondrovi za snahu, bojovnost, za to, že vydržel hrát v náročných klimatických podmínkách takhle daleko od domova a soustředit se i za velkého zájmu publika! Děkuji Petrovi Slívovi za reportáž z turnaje a za fotografie. Oběma pak moc děkuji za výbornou propagaci teplického šachu ve světě!