• 0001.jpg
  • 0002.jpg
  • 0003.jpg
  • 0004.jpg
  • 0006.jpg
  • 07.jpg
  • 0010.jpg
  • 0011.jpg
  • 0012.jpg

Ano, řeč čísel bývá často zajímavá a všeříkající. Třetího ročníku Srbického rapidu se zúčastnila nakonec rovná padesátka šachistů. Symbolické.....protože první cenu ještě před zahájením partií získal Petr Gruss, který právě v těchto dnech slaví toto své kulaté jubileum. Petr je nejen dobrým šachistou, ale hlavně výborným trenérem mládeže a obětavým propagátorem dívčího šachu v našem kraji......dobře vím, jak je tenhle jeho boj za šachistky náročný, trnitý a hořký, a tak mu pořadatelé jeho život osladili dortem medovým a marcipánovým, ještě jednou vše nejlepší!

 

A po předání  gratulujících kilojoulů se hrací sál pustil do prvních tahů. Srbický rapid má zvláštní kouzlo, je tu pohoda, dospělí hrajou pro změnu často proti dětem (a naopak), nikdo nepostupuje ani nesestupuje a nikdo nedští síru nad ztrátou ELO bodů. Hraje se pro radost, na rozpinkání před hlavní sezónou, důležité je setkání s přáteli a ani ten guláš v poledne není marná motivace....Často tu u šachovnic proti sobě usednou trenéři se svými žáky, viz třeba partie Papay vs. Jusko, Gruss vs. Kalynčuková, Kufel vs. Václavík nabo Hadraba vs. Koval. Atd...

 

Potěšitelná byla velká účast mládežníků, turnaj si zahráli nejen krajani, ale třeba i člen Tatranu Litovel. Při předávání cen jsme nezvolili moderní losovačku :-), ale tradiční a osvědčenou metodu cenu získá každý. Ceny ani nebyly tajné, od oběda byly vystavené a každý tak viděl, co je ve hře :-) K hlavním favoritům patřili reprezentanti pořádajícího ŠK Teplice pánové Hadraba, Šťastný, Král a Vrchotka a také Jirka Jirásek......já si ovšem zcela veřejně vsadila na výhru páté nasazené klášterecké Heleny Grussové. Věřila jsem jí tak moc, že jsem jí odměnu pro nejlepšího hráče předala ještě před zahájením turnaje, u Grussů se ten den cukrem nešetřilo. Partie byly zajímavé, častou shluk diváků pozoroval na předních šachovnicích řežby na pár vteřinách. Chess-results je velký šprýmař a oslavenci Grussovi nadělil soupeře, kteří symbolizovali, že trenér právě slaví, tedy jeho žákyni Kačku, pak dceru Helenu, povrlského žáka Nikolu, nejmladšího účastníka Vládíka Veverku, teplického žáka Jonáš......pak konečně pana Řeháčka z 1. Novoborského (toho snad Petr nikdy netrénoval!) a na závěr děčínského žáka Jindru, chytrej počítač.... Ti nejlepší na předních šachovnicích byli dost vyrovnaní a každý půlbod byl nakonec veledůležitý, na prvních deskách často seděli favorité Vladimír, David, Helena, Jirka, Josef....a pak Michal Bigi z Povrlů, i teplický žák Honza Václavík si sem vyskočil ve 4. kole....rozhodně neplatilo, že zkušení hrají jen vepředu a děcka jen vzadu. 

 

Před posledním kolem bylo jasné, že o medaile se utkají především čtyři pětibodoví. A žádné rychlehoemremízy jsme opravdu neviděli, byl to boj. Po sečtení všech výsledků jsme mohli vyhlásit, že v Srbicích nastává období Helénistické, které bude trvat minimálně rok....... :-) Vítězkou turnaje se stala šestibodová Helča Grussová. Střibro se stejným počtem výher, ale horším pomocným hodnocením získal vychechtaný optimista Jindra Papay z Děčína. Toho dokázal porazit jen Honza Václavík, s Helčou se Jindra nepotkal. A bronz zůstal doma zásluhou teplického šachisty s krásným šachovým příjmením, třetí skončil David Král.

 

 

Výborně hrál i celkově čtvrtý Jirka Jirásek, pátý skončil teplický Josef Vrchotka a šestý také domácí Vladimír Hadraba. Všichni si odnesli krásné nápojové ceny i se skleničkami od českých mistrů.......a hráči na 2.-6. místě je dokázali i nerozbít.....tady jsou rovnou dva smajlíci.....

Cenu pro nejmladšího hráče si odnesl Vládík Veverka, nejstarším byl pan Bohuslav Kořínek z Litvínova. Ocenění pro nejlepší ženy s odnesly Helena Grussová a Kamila Godlová, nejlepší šachistky jsou prostě v Klášterci nad Ohří. Nejlepšími žákyněmi byly Eliška Jirotová, naše Lada Semová a Katka Kalynčuková. Ceny získala také první pětka žáků, tedy Jindra Jusko (Jindřichům z Děčína se fakt dařilo), náš Honza Václavík, náš bezva host Vláďa Veverka, Niky Hampl a Dan Werner.....

 

 

 

no a speciální cenu pro nejlepšího  šachistu přímo ze Srbic převzal Pavol Kufel. A pak si pro ceny došli úplně všichni účastníci turnaje....byla jsem mírně překvapená, že hmota vítězí nad duchem, velké čokolády a obří balení bonbónů mizí dřív, než kalkulačka, nástroj to matematický.....inu řeč čísel bývá často zajímavá, ale čokoládu nenahradíš :-)

 

Z teplických hráčů skončili těsně za první desítkou Petr Šťastný a Honzík Václavík, 20. Palo Kufel splnil svůj cíl, 4 body, navíc i pískal, organizoval a obsluhoval počítač, rozhodně se nenudil. Nikita Koval měl 3 body a hodně dobré a silné soupeře, pěkně si zahrál. Lada také 3 výhry, Petr Vyslyšel 2,5 bodu a nejlepší pomocník organizátorů a osvědčený šachový zpravodaj Vojta Vaněrka 2 body. A naši borci Dominik, Jonáš a Vojta zvládali partie i hřiště i doplňkové sporty i všemožné další atrakce........a partie Jonáš vs. Vojta trvala opravdu 15 minut!

 

I diváci v sobotu došli, všechno hladce odsejpalo a i časová rezervy byla, hráči ocenili velikou blízkost možnosti občerstvení.....prostě sobotní šachová pohoda. Srbický rapid má zatím tři vítěze.....Michala Horáka, Vladimíra Hadrabu a Helenu Grussovou.....kdo za rok? Zase někdo s písmenem H ve jméně? Nebo někdo jiný???

 

Chtělo by se napsat že gratuluji všem medailistům.....jenže tady byly místo placek nápoje.....takže gratuluji všem šesti nápojářům i dalším, také těm nejlepším v mládežnických kategoriích. A velký dík posílám rozhodčímu Palovi Kuflovi, šéfovi turnaje Radkovi Bayerovi, dík Pavlíně Semové za pomoc, dík všem sponzorům za ceny a zvlášť Jitce Kuflové za balónky pro všechny žáky:Cíl splněn, rozpinkáno, teď už začíná ta opravdu vážně vážná šachová sezóna!

 

Výsledky najdete zde

 

Fotky najdete zde