Ve středu 30.1. se ve Štětí konalo Krajské kolo přeboru škol v šachu. Cílem hráčů bylo získal zlato…..nebo aspoň stříbro (první dva z každé kategorie postupují na MČR…), nebo aspoň bronz, medaile je medaile…..nebo aspoň strávit den s partou kamarádů a navíc místo vyučování (které ovšem den před rozdáním vysvědčení nebývá zas tak vostré).

 

Neboť jsem na této akci nebyla, následuje jen suché zpravodajství, poskládané z informací z chess-results. Ale i tak to bude částečně příjemné čtení!

 

V kategorii 1. stupně ZŠ postoupil z našeho okresu vzhledem k počtu účastníků jen jeden tým, reprezentanti ZŠ Buzulucká. Ale zase byl složený z dobrých hráčů, i šance na medaili tu byla. Kuba Češpiva na první desce uhrál úplně nejvíc bodů ze všech kapitánů družstev, 5,5/6! Filip Očenáš získal velmi důležité 4 body. Na třetí desku nasadili na základě výsledků okresního kola Lucku Očenášovou, té se vydařila hlavně první půlka turnaje, vyhrála celkem dvě partie. A Vojta Kufel na čtvrté získal 50%, tedy 3 výhry. Konečný výsledek můžete komentovat dvěma způsoby. 1) Hurá, ZŠ Buzulucká má medaili, naše šikulky získaly bronz! 2) Škoda, od stříbra je dělil pouhopouhý půlbod, no a stříbro by znamenalo postup na republiku.

V každém případě medaile z KP se vždy cení, gratuluji, díky! A páťákům ať se v příštím roce daří na druhém stupni, v šachu i při získávání vědomostí! Jen škoda, že v téhle kategorii nastoupilo v kraji pouze 7 družstev, ze dvou okresů ani šachová noha.

 

To o medaile mezi žáky II. stupně ZŠ a odpovídajících ročníků víceletých gymnázií bojovalo hned 16 družstev! Bylo výborné, že byl sudý počet. A tady jsme měli hned 3 zástupce. Do kraje postoupila z okresu jasně první Buzulka a druhé Biskupské gymnázium Bohosudov. O účast projevila zájem i třetí ZŠ U Nových lázní. Velký dík patří paní Šárce Vaněrkové a panu učiteli Martinu Votavovi, kteří zajistili úspěšnou žádost o divokou kartu.

Teplickému týmu ze ZŠ Buzulucká se povedlo cíl splnit dokonale, vybojovali zlato a postup na republiku! Honza Václavík výborně, 5,5 ze sedmi, no a porazit ho dokázal jen další člen ŠK Teplice, tedy členka, Lada, hrající za 4. ZŠ Most. Palko Kufel už hraje jen hodně málo turnajů, jen školy a občas nějaký rapid v Teplicích – no a není to na výkonu vidět, 4,5/7, parádní, uhrát remízu i s takovým borcem, jakým je Vládík Veverka. Dominik Hubl výborně, 5,5 bodu, výkon tak na na III. VT. A Jonáš Burger opět spolehlivě jistil čtvrtou desku se 6 body. Zlato je v našem kraji v pravých rukou!

Do první půlky výsledkové listiny se vešel i tým Biskupského gymnázia Bohosudov, kluci skončili osmí. Tahouny družstva byli Nikita Koval s 5,5 body a Ondra Slíva s 5 výhrami. Neregistrovaní Jan Litera a Michal Krasičenko získali 1, resp. 3 body.

Naši držitelé divoké karty se také v kraji neztratili a prokázali, že na tuhle soutěž patří právem, obsadili 10. místo. Tomáš Frontz získal 3,5, Vojtovi Vaněrkovi se super dařilo a uhrál výborných 5,5. Další dva z týmu jsou opět neregistrovaní šachisté, Adam Urban zvítězil jednou a Radomír Bartoněk 3x.

 

A ještě musím pochválit další naše, Lada Semová byla jasnou jedničkou turnaje, 7/7! A náš host Vládík Veverka na druhé desce 6/7 bez prohry, i když patří ještě věkem na 1. stupeň. Jejich družstvo si odneslo bronz.

 

V kategorii SŠ už žádný z týmů teplických škol na medaile nedosáhl. Za Gymnázium Teplice nastoupili 4 neaktivní šachisté, a i když je vidět že šachy stále umějí hrát, pár bodů tam pro výskok na bednu chybělo. Dan Kadlec na první výborných 5/7, i Marek Piskač uhrál pro tým víc než půlku, 4,5 bodu. Honza „Pudl“ Podlucký i Martin Mašek svorně 3/6, další dva neaktivní náhradníci nebodovali.

Fotografie první čtyřky je z internetových stránek Gymnázia Teplice, děkuji panu profesorovi Reichovi.

 

Za Střední průmyslovou školu Teplice nastoupili samí šachoví nadšenci, kteří mají šachy jako zábavu a nehrají zatím žádné oficiální turnaje, nikdo z týmu není registrovaný. V okresním kole zazářili, krajské bylo už přece jen nad jejich šachové síly, nikdo z družstva nebodoval. Rádi hráče z průmky uvítáme na našich teplických turnajích.

 

Ze středoškoláků gratuluju našemu Radkovi Škuthanovi, který se svým týmem Podkrušnohorského gymnázia Most získal stříbro a jede na republiku. Jo, mostecký gympl je teď vůbec populární, televizní diváci vědí…..

 

Výsledky všech tří turnajů najdete zde

 

 

Těšíme se na přenosy partií z republiky, budeme fandit Buzulce i Radkovi.

 

PS - na stránkách ZŠ Buzulucká jsem našla odkaz na oslavný článek a foto mladších bronzových i starších zlatých, odkaz najdete zde

Komentáře  

+5 #1 Jirka Jirásek 2019-01-31 14:58
Musím vyjádřit svůj obdiv fenomenální Ladě a Vládíkovi a skvělým Nikitovi a Radkovi za to, jakým způsobem zvládli přetěžký a vlastně schizofrénní úkol - být úspěšným lídrem (Vládík vicelídrem) svého školního týmu a současně kazisvětem bojujícím proti vlastním klubovým barvám. O tom, že splnit samotný první úkol není žádná maličkost, se mj. přesvědčil můj oblíbenec filosof Šimon Peroutka, problémy s tím naopak neměl mazák Honzík a mně dosud neznámý Kuba Češpiva. Z mně známých dál skvěle zabojovali i zabodovali slušňák Vojta Vaněrka a rebelové Dominik a Jonáš. Pardón Jonáši, rebel byl bráška Kryštof
Citovat