• 0001.jpg
  • 0002.jpg
  • 0003.jpg
  • 0004.jpg
  • 0006.jpg
  • 07.jpg
  • 0010.jpg
  • 0011.jpg
  • 0012.jpg


V sobotu 11.5. se konal již XXIX. ročník Memoriálu Antonína Drvoty, turnaje v rapid šachu, který se hraje na 9 kol a pro radost. Nešlo o žádné postupy a sestupy, o ELO ani FIDO ani jiný rating, cílem bylo setkat se s šachovými přáteli a společně zavzpomínat na výborného teplického šachistu Antonína Drvotu.

Již tradičně přijeli vyznavači hry královské z různých regionů republiky, reprezentanti oddílů třeba z Pardubicka, Prahy, Plzeňska, jižní Moravy....
Mottem letošního ročníku bylo dodržet tradice, mít něco starého a něco zase nového.
Tradiční a velmi příjemnou součástí slavnostního zahájení byla opět vzácná návštěva, šachisty přišla pozdravit sestra Antonína Drvoty, paní Božena Macková. Hned jsem mezi jejími vnoučaty udělala nábor do ŠK Teplice!
Novým členem realizačního týmu byl letos hlavní rozhodčí, konkrétně držitel II. třídy a člen našeho oddílu Radek Škuthan. Ráďa je důstojným nástupcem dlouholetého sudího, pana Danouše Pletánka, kterého tímto zdravíme! Vše řešil a vyřešil v klidu a s přehledem a během dne si jako schopný manažer vychoval celé hejno pracovníků rozhodcovského týmu.
Stálicí je ředitel turnaje Radek Bayer a již dlouholeté místo konání, estrádní sál Domu kultury Teplice. Novinkou bylo, že turnaj se letos nehrál jako KP. Klasikou byly dárkové balíčky, kulaté odměny za kulatá místa a vůbec spousta cen, které se sotva vešly na pódium. No a novinkou zase zajímavé originální ceny, které jinde na světě nenajdete a ani se nedají koupit, třeba speciální keramické šachové květináče nebo sada sklenek na víno, kde je symbolicky jedna černá a jedna bílá.
Na náš turnaj přijelo, případně došlo pěšky, celkem 88 účastníků. To, že se turnaj povede, bylo jasné už v pátek, kdy v sále vše navečer připravila suprová domácí parta všech věkových kategorií. Už v pátek navečer jsem se na facebooku dočetla třeba že Teplice nikdy nezklamou....
První kolo, velká příležitost pro fotografa turnaje Jirku Šťastného. Největší šance vyfotit dvojice mimořádně nesourodé, trenéry s žáky, mládež s jejich idoly.

 

Přihlášený byl jeden GM, pět FM a jeden CM, 23 hráčů mělo ELO nad 2000. Ale nic není nemožné, vyplatí se bojovat a zkoušet to, při tomhle tempu o překvapení nebývá nouze. A tak se hráči snažili a bojovali, o co hrát měli všichni, speciální ceny byly pro mládež, ženy, pro hráče, kteří se trefí na kulaté místo, pro nejstarší i nejmladší.....
K favoritům patřili GM Neuman, náš Honza Rubeš, podbořanští Lukáš Klement a Petr Ráliš, šachisté z Prahy, krajani..... Velkou radost jsem měla, že na předních deskách většinu turnaje bojovali hráči, které jsem.....proboha ne, jasně že netrénovala!!!, ale měla v oddílech na šachových táborech a soustředěních talentů, tedy hráči Klement, Rubeš, Toman, Mikeš.... (samo já byla odpovědná ze absolutně nešachový program). Z teplických se vepředu držel i Ing. Vladimír Hadraba a Tomáš Vaněk. Bylo super, že z našeho oddílu nastoupili zkušení bardi, třeba Ladislav Kudrlička, Petr Šťastný i ostřílený David Král, o trofeje bojovali ale i zástupci mládeže, Honza Václavík, Petr Vyslyšel, Michal Černý, Kuba Češpiva, Jonáš Burger, Ondra Slíva, a pozor, hned dvě dívky, Lada Semová a Linda Slívová. Tenhle turnaj je zvláštní tím, že se tu potkají ti, co spolu jinak o pravé body nehrají, třeba starší žák s dorostencem, mladší s trenérem, dospělí s dětmi, rodiče s vlastními potomky. Občas počítač k sobě nakombinuje i zajímavé dvojice podle jména, třeba Jirásko vs. Jirásek, Šťastný vs. Šťastný (opravdu to nejsou příbuzní). 

Na slavnostní vyhlášení byly opět připravené skleněné plakety pro tři nejlepší, Antonín Drvota byl také sklářem. A kdo si je odnesl? Titulek napověděl, zlato zůstalo v Teplicích zásluhou Honzy Rubeše, 7,5/9 bez prohry, a to ještě musel o pauzách zájemcům referovat o svých partiích z nedávného MČR. Moc Honzovi gratuluju! Stříbro získal GM Neuman, stejný počet bodů, rozhodlo pomocné hodnocení. A bronz jede do Prahy společně s FM Jiřím Gregorem.

Do první desítky se z domácích probojoval ještě 8. Josef Vrchotka a 9. Vladimír Hadraba. Pro cenu za umístění v první dvacítce si došli z ŠK Teplice ještě David Král, Ladislav Kudrlička a Tomáš Vaněk, dobré! 
Cenu pro nejstaršího, včetně apartního pánského klobouku, získal pan Jiří Tejkal. A originální šachovou soupravu, složenou z růžových a černých tučňáků, převzala nejmladší účastnice, domácí Linda Slívová, nar. 2010.

Nejlepší ženou byla Marie Bažantová z Ústí nad Labem, měla velkou radost z klasických skleněných a porcelánových odměn. Stříbro a šachový květináč získala litvínovská Míša Šaffová a bronz zůstal k naší velké radosti doma, zasloužila se o to Lada Semová.

 

Nejlepší mezi staršími žáky byli naši krajští showmani Lukáš Lieber, Pavel Šmíd a Šimon Peroutka, elegantní džentlmeni, od kterých by se dress codu mohl učit nejeden (vlastně jeden) medailista z MČR dospělých :-)

V kategorii mladších chlapců nějak nemohl uvěřit své první příčce Jirka Kleker ze Štětí, velká radost, druhý byl Nikola Hampl a třetí Tobias Day. Mladší dívky se na stupních seřadily v pořadí Eliška, Kačka a Linda, ve starších byla jasně nejlepší naše Lada. Ta ovšem nejvíc jásala, že jí vyšla tajná taktika (nejprve nebodovat a pak vše vyhrát) a že se fakt trefila na kulaté místo! To byl radostný řev jako na hokeji....spolu s ní dobrou trefu prokázali pánové a a žáci Koper, Purkyt, Hampl, Pospíšil a Krupka. Ovšem nejlepším taktikem byl opět Jindra Papay, trefil místo, které odpovídá ročníku, tedy 29. a odnesl si tu největší cenu. A speciální šťastnou cenu získal Petr Šťastný z ŠK Teplice za....no úplně za všechno! Všechny ženy si odnesly květiny, všichni mladší žáci nějaké ty odměny za snahu a bojovnost....a Lada měla nakonec největší radost ze zisku ochranné bublinkové fólie, která působí dost antistressově!

Výsledky najdete zde

Fotky od Jirky Šťastného (děkuju!) zde

Jo, turnaj se povedl, sešla i stará dobrá parta i zase noví šachoví bojovníci, vše klaplo, i klasická chvála byla. Náš oddíl získal několik medailových umístění (Honza, Lada, Linda), plno umístění na předních příčkách, mládež si zkusila zahrát s dospělými, dospělí vyzkoušeli kvalitu chlebíčků ve výborně zásobeném občerstvení, hokejoví manažeři to dobře domluvili a Norsko jsme stihli.

Velký dík celému štábu, který se o zdar akce zasloužil. Ohromné poděkování patří sponzorům, kterými byli AGC Flat Glass Chech a .s. Teplice, Český porcelán Dubí, statutární město Teplice, pan Vlastimil Buchtele a paní Jana Kábová a i já si musím načechrat peříčka za okoučování šachových květináčů a tučňákových figurek.

A nedozírná pochvala patří duu Radek a Radek, ano, oba naši hlavní manažeři se shodou okolností jmenují Radek :-)
Tak zase za rok!

Komentáře  

+5 #1 Jirka Jirásek 2019-05-12 20:37
Obrovská poklona Radkovi Bayerovi za skvělou organizaci a za odvahu svěřit rozhodování tohoto prestižního turnaje mladičkému Radkovi Škuthanovi. Kolem obou Radků vydatně podporovaných Lenkou a Kamilou spontánně vznikl z řad maminek a v pauzách mezi koly dokonce i hráček neobyčejně půvabný, stále se usmívající a přitom velmi pracovitý tým, takže turnaj byl i po estetické stránce dokonalý. Rozhodčí neváhal ukončit několik partií s odůvodněním, že nebylo usilováno o výhru (jaký rozdíl oproti mnohým matadorům, kteří se bojí rozhodnout sebemenší problém a raději ani nevycházejí ze své kukaně). Poslední kolo, 1.deska FM Pletánek vs GM Neumann, koncovka V/V+S, GM zvítězil. Radek mi pak řekl - ještě 3 tahy a partii bych prohlásil za remis. Prý tahy počítal, vítězi beztak cca prvních 10 odpustil (než se dostal k partii) a tak bez ohledu na to, že se nezapisovalo, chystal se v souladu s pravidly takto rozhodnout. Škoda, že tento velký počin nakonec zůstal skryt za kulisami
Citovat
+4 #2 Jirka Jirásek 2019-05-12 20:40
Vítězství Velkého Honzy je v tak nabité konkurenci úžasné bez ohledu na to, že ke spolufavoritům turnaje bezesporu patřil. Dál potěšili umístěním v první desítce Pepa Vrchotka a Vláďa Hadraba a těsně za ní Dejv a Láďa Kudrlička. Dalším dospělákům se už tolik nedařilo a dokonce ne ani naší hvězdné mládeži snad s výjimkou Lady, která výrazněji překonala svoje nasazení. Důležitější ale bylo, že jsme si všichni pěkně zahráli v krásném turnaji
Citovat
+2 #3 Jirka Jirásek 2019-05-13 09:34
Marně číhám již delší čas na nějaký Lenčin tuctový článek, abych jí mohl říct - slábneš děvče, je dobré skončit na vrcholu, nech se vystřídat neopotřebovaným klasikem v nejlepších letech. A tak aspoň malou ťafku - to se to Radkům manažérovalo, když jsou oba neskonalí sympaťáci a navíc fešáci, kteroužto nebezpečnou kombinaci zákeřně umocnili dokonalým oblečením. A tak ještě než se o ně porvou obří nadnárodní korporace, určitě je otestují, zda by podobně pracovité "hejno" dokázali splašit výhradně z mužů. Jinak jsem byl moc rád, že byl oceněn Petr Veliký Šťastný. V souvislosti s jeho svěřenci se mi vybavuje hláška z filmu Obecná škola - dárek si nezasloužíš, ale protože oslava tvých 10.narozenin se nedá odložit na dobu, kdy dostaneš rozum, tak... "Jeho" v jádru dobří kluci si neuvědomují, jaké mají štěstí, že je formuje a nejen po šachové stránce takový člověk. Škoda, že Petrovi nemůžu dát aspoň trochu své přebujelé razance. Jenže to už by pak nebyl on. Tak a teď už můžou psát i další
Citovat
+5 #4 Petr Šťastný 2019-05-13 12:13
Děkuji za nečekaný dárek , ten květináč se mi líbí , je na něm osm figurek , stejně jako je členů naší šachové skupinky. Jsem potěšen / i malinko zděšen :lol: /jak mi žáci přibývají .Hlavní je , že už šachu rozumí dost dobře , aby si mohli krásu téhle hry sami vychutnat. A co se výsledků týče , líbí se mi , co má na ruce vytetováno tenista Stanislav Wawrinka : " Prohrál jsi , zklamal jsi .
Prohraj příště , prohraj lépe ! " Wawrinka s tímhle heslem vyhrál tenisové Australian Open i my se nakonec výher dočkáme. :-)
Citovat