• 0001.jpg
  • 0002.jpg
  • 0003.jpg
  • 0004.jpg
  • 0006.jpg
  • 07.jpg
  • 0010.jpg
  • 0011.jpg
  • 0012.jpg

Prolog….v sobotu 1.6. jsem zažila vytouženou šachovou budoucnost….stadion plný lidí řval Palo, Palo!! Zatím to tedy nebyl zápas našeho teamu v KPIII, ale koncert P. Habery, ale aspoň na chvilku jsem se zasnila….A teď zpět do přítomnosti, ve dnech 1.-2.6.2019 se konalo MČR republiky družstev starších žáků v šachu, tentokrát i s účastí ŠK Teplice.

 

Šlo už o 57. ročník turnaje, který se napřed hrál v Zaječicích – venku nebo pod stany, pak na Seči v Juniorcentru…..když se z něho postupně stalo seniorcentrum, bylo potřeba hledat nové místo a tím se stalo muzeum v Chrudimi. Pro velký počet účastníků se ale letos pořadatelé vrátili k osvědčenému a část partií se hrála zase pod stanem.

 

ŠK Teplice se v historii tohoto turnaje někdy  účastnil, někdy zase ne, podle toho, jak se zrovna sešla parta…..A můžeme sem vložit i trochu toho populárního bulváru. Za Teplice v minulosti nastoupily v tomto turnaji osobnosti, známé nyní z jiných oblastí činnosti, Vladimír Kořen (starosta Říčan a moderátor Zázraků přírody) a Dominik Feri (poslanec PČR)….hrála tu samo spousta dnes již dospělých členů ŠK Teplice. A letos jsme vyslali skvělou partu ve složení Kuba Šťastný, Honza Václavík, Lada Semová, Kubík Češpiva, Jonáš Burger, Dominik Hübl a Tomáš Frontz. Hrají šestičlenná družstva, tentokrát nar. 2004 a ml., musí nastoupit vždy dívka a mladší žák. Jonáš, Dominik a Tomáš se vzadu pravidelně prostřídali na 5. a 6. desce, ostatní odehráli všech 9 partií.

Součástí akce je i turnaj nejmladších dvojic, šachových špuntů narozených 2010 a mladších. Sem jsme vyslali polovinu dvojice, Lindu Slívovou, na hostování se domluvila s Helenkou Špírkovou z České Lípy, která je také trochu krajanka, její tatínek hrával šachy za Most. Šachistky nastupovaly pod hlavičkou ŠK Teplice. Účast byla letos mohutná, celkem 616 hrajících! A pak samo spousta trenérů a rodičů jako doprovod…..počasí vyšlo letní a zmrzlinu mají v Chrudimi výbornou, co víc si naši mohli přát….no mohli si určitě přát sehrát i povedené partie, že jo…

 

MČR družstev starších žáků se zúčastnilo 72 družstev! Tepličtí reprezentant byli nasazení jako 25., cílem tedy bylo….no jako vždy, turnaj si užít a bojovat.

První kolo, kanár, tedy přesněji, naši vyhráli 6:0. Druhé kolo, kanár, tedy přesněji, naši prohráli 0:6. A dost, to bych z toho tady udělala kanárské ostrovy, pak už to takhle jednoznačné nikdy nabylo. Třetí kolo, výhra ŠK Teplice 4:2, super a další skok směrem vzhůru k těžším soupeřům. Unichess známe z ligy jako neporazitelný tým, naše čestná prohra 2,5:3,5. A pak smolná prohra s hratelnými klokany, taky 2,5:3,5. První den naši zakončili výbornou výhrou 4:2 a sobota tak skončila dobře, tři zápasové výhry a tři prohry a velká zmrzlina a výborná zmrzlina..... Vedoucí našeho týmu Radek Bayer  chválil po prvním dni bojovnost našich, pěkné partie a velikost porcí zmrzky. Nesmím zapomenout na Lindu, 3,5/6, Helča uhrála 3/6, paráda. Překvapivá byla ohromná konkurence mezi figurkovou drobotinou, letos bych řekla mimořádná.

 

Druhý den začala naše sedma, ze kterých hrála vždy šestka, výhrou, rychle měli 3,5 a bylo relativně hotovo, celkem získali 5 bodů. Osmé kolo, tady už se začíná lámat turnaj na rozcestí úspěch-neúspěch…. A naši skvěle, výhra! 4:2. Bylo tedy splněno, pamatuju, že říkal trenér Vladimír Hadraba – pokud je získá družstvo 5 výher z 9, je to povedený turnaj….a naši měli splněno už po osmi kolech a v posledním kole mohli jen překvapit, samo nám tam dal počítač Staré Město s kluky Babulovými a dalšími borci. To snad dělají Petrovi Slívovi naschvál, jak je MČR, vždy musí koukat jak nyní jeho Teplice hrají proti jeho původnímu klubu ze Starého Města…..Inu v devátém kole čestná prohra 2:4 a celkové 23. místo, tedy lepší než bylo nasazení.

 

 

A jak se dařilo jednotlivcům? Vlastně je to skoro jedno, tady se hraje za družstva, partie vypadají jinak za stavu 0:0 a jinak při 2:2, důležité je, že se naši snažili, bojovali, na partie bylo většinou radost pohledět a hráči si ověřili, že porazit se dá i ten co má vyšší ELO….nebo naopak….

 

Kuba, kapitán, 6/9, skvělé, se soutěží se rozloučil výhrou nad 2044, paráda. Honza, další tahoun, vynikajících 7/9, a to byl ještě loni mladší žák!

Lada 4,5 a znova opakuju mantru snaha a bojovnost. Kubík 3 body, jako ten mladší (roč. 2007) musel odehrát všechny partie, soupeře měl přetěžké a i s nimi dokázal bodovat.

A naše holanďanová trojice vzadu se taky skvěle snažila co to šlo, Jonáš a Dominik 3,5, Tomáš 2,5, vše z 6 odehraných. Všichni vyšší rating než aktuální ELO.

 

 

 

Dvojička v sedmém kole výhra 2:0 nad silnými zkušenými hráčkami, v osmém ani devátém už L. ani H. nebodovaly. Naše šikulky se kvůli hostování do celkového pořadí nepočítaly, z týmů mimo soutěž byly druhé. Linda celkově 4,5/9 a Helena 4, partie se starými známými této věkové kategorie i s novými soupeři, velká konkurence a dobré body, zkušenosti zase do dalších turnajů.

 

Suma sumárum – líbilo se, výborná akce, za rok jedeme zase!

 

Musím předat výpravě šachové Oscary, poděkovat za vše. Nejprve tedy Jirkovi Šťastnému, prvnímu autorovy myšlenky Jedeme na Seč, i když je v Chrudimi! Dospělému doprovodu našich, kteří je dovezli, odvezli, pečovali skvěle o naši mládež a zorganizovali vyplenění zmrzlinárny, tedy právě Jirkovi a pak Radkovi, Kamile Češpivové a Petru Slívovi. Díky Jirkovi a Patrovi za fotky a Radkovi za organizaci celé akce. Díky Kamile za dopravu a obětavost, loni zvládla MČR mladších, letos i starších, víkend mezi stovkami šachistů – to je náročné…….dík! Díky i šachistům z České Lípy za dohodu o hostování a za to, že holky kámošky spolu mohly odehrát tenhle vyvedený turnaj.

 

Dík všem všem hráčům z Šk Teplice za reprezentaci, body a půlbody a hlavně za to, jací jste celkové správní parťáci! Dík tedy Kubovi, Honzovi, Ladě, Kubíkovi, Jonášovi, Dominikovi i Tomášovi, dík Lindě i Helence!

 

Výsledky všech turnajů najdete zde

 

 

Fotky od Jirky si můžete prohlédnout zde

 

 

Fotky od Petra najdete v článku.

 

Taky dík fanouškům, kteří sledovali elektronicky a často i debatili, jak že se to našim daří….

Je mi líto, že jsem akci a nadšení našich neviděla přímo na vlastní oči, ale to z bezpečnostních důvodů, znáte to, když dáma mého věku odchází z muzea, může se spustit alarm J No z fotografií vidím, že se hrálo v krásných prostorách, čímž myslím jak sál muzea, tak ty stany. A vůbec, sleduju na fotkách naše a vidím tu obrovskou pohodu, radost z úspěšných partií, ano, takhle vypadá správný turnaj. Takže zase za rok, vyrazíme směr Chrudim, ŠK Teplice!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Komentáře  

+6 #1 Radek Bayer 2019-06-04 07:53
Děkuji Lence za pěkný článek, já bych to takhle hezky nenapsal. Jako přímý účastník jen doplním pár postřehů. Atmosféra turnaje byla naprosto jedinečná, byl jsem moc rád, že jsme zas po letech byli přítomni. Je to opravdu prestižní turnaj, na kterých se v mé době musel vybojovat postup. Myslím, že i na našich mladých nadějích bylo vidět, že turnaj berou zcela vážně. Organizátoři mají můj obdiv, vždyť se jim sešlo bezmála kolem 900 lidí a zaplnili celou Chrudim. Moc ne-šachistů jsem ve městě nepotkal a dokonce í místní restauratéři, kavárníci i zrmzlináři moc dobře věděli, že se ve městě koná šachový turnaj. Tomu říkám správná propagace královské hry. Závěrem, ještě před skončením poslední partie jsme se všichni tepličtí domluvili, že příští rok opět vyrazíme!
Citovat
+5 #2 Lenka Stránská 2019-06-04 08:57
A já ještě doplním sama sebe.....Vladim ír Kořen reprezentoval Teplice v roce 1985, hrál na 4. desce....na třetí tenkrát hrál Radek Bayer (asi je nenapadlo, že jeden bude mít v budoucnu dceru mistryní ČR v šachu a druhý bude předsedou našeho šachového oddílu :-) ). No a Dominik nastoupil v roce 2008 na šesté šachovnici.
Za info o Vladimírovi děkuji Vladimírovi!
Citovat