• 0001.jpg
  • 0002.jpg
  • 0003.jpg
  • 0004.jpg
  • 0006.jpg
  • 07.jpg
  • 0010.jpg
  • 0011.jpg
  • 0012.jpg

V pátek jsme historicky poprvé v našem klubu uspořádali turnajové klání našich členů přes internet. Turnaj proběhl bez problémů. Z původně přihlášených 13 účastníků se zúčastnilo jen 10, což byl ale dostačující počet hráčů. Na poslední chvíli se omluvil předseda klubu Radek Bayer, kvůli náhlé pracovní povinnosti.


Turnaje na lichess.org mají svá specifika a od běžně pořádaných turnajů "naživo" se liší. Hlavní rozdí spočívá v párování hráčů, které vybírá počítač z momentálně volných a pak v tom, že se nehraje na jednotlivá kola. Hlavní důvod je zřejmě ten, aby hráči u obrazovek zbytečně nečekali a ž dohrají kolegové. V důsledku pak na konci turnaje, kerý je určen pevným časem, mají účastnici odehraný různý počet kol a tím pádem bodové hodnocení vlastně neodpovídá tomu, na co jsme normálně z turnajů zvyklí. Pokud na sebe narazí dva silní soupeři a díky přidanému času se přetahují o výsledek partie, na konci žebříčku se mezitím může odehrát několik partií. Hráči, kteří hrají rychleji, vyhrají více partií a mají tím pádem více bodů. Turnaj tedy slouží hlavně pro zábavu a virtuální setkání kamarádů z klubu. Po turnaji lze prohlížet zpětně partie ostatních, na lichess se vše ukládá.
V tomto prvním online pátečním turnaji ŠK Teplice zvítězil s přehledem Honza Václavík, který už má na lichess slušnou historii i rating. Získal 100% a porazil každého, koho mu počítač jak soupeře vybral. Přestože odehrál jen 6 kol, získal prémiové body, které se na lichess přidělují za serii výher v řadě, což je další zajímavé kritérium.
Moje druhé místo je částečně zasloužené sehráním 8 partií a serií několika posledních výher. Nicméně musím moc pochválit Petra Vyslyšela, který mě trpělivou a přesnou hrou "utahal". Naopak další má prohra s Vláďou Veverkou byla za trest, kdy jsem přehlédl ve vyhrané pozici jednoduchou kombinaci a pak se sám "umlátil" Vláďa zahrál koncovku přesně a zaslouženě zvítězil.
Radek Škuthan mě měl na lopatě a jen díky kavárenskému obratu, který se v pozici objevil, jsem partii nemusel odevzdat i jemu. Ještě jednou dodatečná omluva (jako když tenista zahraje prasátko).
Ostatní kluci, kteří turnaj hráli, jsou pravidelnými účastníky pátečních tréninků a všichni si již také několikrát zahráli prvopáteční blicák. Hráli srdnatě a každý z nich získal v turnaji několik výher. Zkušenosti jistě zúročí v blízké budoucnosti.
Každý, kdo si pro tuto akci vytvořil registraci na lichess, nyní může pravidleně hrát i hodnocené partie a nasbírat si svůj osobní rating. Je to výborná forma tréninku v době koronaviru. A protože jsem zaznamenal pozitivní ohlasy, uspořádám další turnaj zase v pátek s výhledem pravidelného, pátečního opakování.
Dole pod článkem najdete výsledný obrázek tabulky pořadí a článku předchozím, lze vyčíst kdo se za jakou přezdívkou skrývá :-)

Komentáře  

+1 #1 Radek Bayer 2020-04-04 15:46
Předseda ještě pořád pracuje...bohuž el...tak snad příště :-)
Citovat
+1 #2 Vladimír Hadraba 2020-04-05 11:59
Já jsem tentokrát věděl dopředu, že budu muset (byť doma, ale přece) pracovat. Proto jsem se ani nehlásil. Snad tedy taky příště. :-)
Citovat