V neděli 9.10. sehrál tým ŠK Teplice D v KP III druhý zápas této sezóny. Tentokrát nás čekalo družstvo Bystřanských jezdců, fajn parta chlapů zpoza humen. Když hrajeme u nich „venku“, cítíme se tam stejně jako doma. Letos je los poslal do Mechaniky, snažili jsme se oplatit domácí pohodu kávou nebo čajem. Kapitán Déčka Paľo Kufel nominoval k zápasu pětici nezletilců ve složení Stránská, Zeman, Piskač, Burger a Koval. K popisu partií přidal tentokrát i pár informací z šachové encyklopedie:
,,Teplické Déčko opět ukázalo svou kvalitu. Pan Antonín Kamenský – hráč Bystřanských jezdců – to nejlépe komentoval po své prohrané partií s Markem Piskačem. „Toto družstvo potrápí ještě nejednoho favorita téhle soutěže.“
Po dvou letech, kdy jsme hráli v Bystřanech, jsme odehráli své druhé kolo krajského přeboru Ústeckého šachového svazu III. třídy doma, v Teplicích, v Mechanice.
Osobně jsem se těšil na přátele z Bystřan, hlavně na pana Kamenského, který dává do šachů osobitý vtip, nadšení i šarm. Vždy si vzpomenu na doktora Štrosmajera… (postava ze seriálu Nemocnice na kraji města).
Do druhého kola jsem nominoval i Nikitu Kovala. Mladíka, který si svým postojem i chováním nominaci zasloužil. Bohužel Nikita na svůj první zápas v KP III nebude nejlépe vzpomínat. Jeho soupeř – Jaroslav Lachman – ke své partii nenastoupil. Po 60 minutách jsme tedy kontumačně vyhrávali 1 : 0. Alespoň, chci věřit, že už ví co je Sicilka a Caro – Kann. Nikita mněl možnost si zahrát šachy jak se mnou, tak s Filipem Zemanem.
Bystřanští jezdci se scházeli ke svému zápasu jak švábi. Zápas začal krátce po desáté. Klubovna byla už příjemně vytopena a voněla kávou a čajem.
K první šachovnici usedla dvojice Kamila – Petr Lasík. Kamila rozehrála Španělku. Svou partií hrála nejdéle. Kamila vždy stojí pevně. To je záruka takřka vždy minimálně půlbodu. Na Kamile je vidět, že hru miluje a má ráda, když hra je napínavá. Pan Lasík je kvalitní hráč, Kamila byla s remízou spokojená.
Španělka, spolu se Sicilkou, je dnes nejpopulárnějších šachovým zahájením. Myšlenky tohoto zahájení vydal už v roce 1691 Ruy López de Segura. Podle tohoto španělského šachového mistra a teoretika, občanským povoláním katolický duchovní, je v angličtině pojmenovaná španělská hra – Ruy López.
Jezdci z Bystřan byli za tuhle remízu rádi, vždyť by zápas skončil jinak kanárem…
Na druhé desce nastoupil Filip Zeman. V teplickém Déčku je to nováček, ovšem žádný začátečník. Myslím, že ještě něco spolu zažijeme… Filip je velice usilovným šachistou. Je vidět, že doma přípravu nezanedbává. Svého soupeře Pavla Svatoně přehrál v miniaturce. Filipův soupeř se vzdal v 11. tahu. Filip hraje raději s černými kameny. Na své soupeře si připravil Caro – Kann. V tomto zahájení je víc než dobrý. Jeho soupeř chyboval hned na začátku a Filip v 11. tahu získává dámu. Filip se cítí v tomto zahájení jako kapr v jihočeském rybníčku…
Za třetí šachovnici usedl Marek Piskač a pan Kamenský. Marek postupným tlakem získává pěšce. V koncovce po výměně těžkých figur je převaha pěšce rozhodujícím faktorem. Marek převahu pěšce umí zužitkovat. Marek byl po výhře neskonale spokojený, vždyť zvítězil s bývalým místostarostou Bystřan! Na třetí desce se hrála francouzská hra. Ta je třetím nejpopulárnějším zahájením po tahu bílého 1. e4. Toto šachové zahájení popsal už v roce 1494 španělský katolický kněz Lucena. Ovšem své pojmenování získalo až po korespondenční partií mezi Londýnem a Paříží, v roce 1834. Mimochodem pan Lucena vydal nejstarší dochovanou tištěnou šachovou knihu, Repetición de amores y arte de Axedrez con CL juegos de partido (Opakování lásky a Umění hry v šachy se sto padesáti problémy).
Kryštof na čtvrté desce musel čelit anglické hře. Jeho soupeř mu brzy odevzdává pěšce, pak získává figuru a v koncovce i věž. Kryštof získává čtvrtý bod.
Anglická hra je čtvrtým nejpopulárnějším šachovým zahájením. Toto zahájení má navíc schopnost přejít do úplně jiných zahájení. Hra může přejít do dámského gambitu, některé hry do indických obran nebo i holandské obrany. Kromě toho je možný přechod i do Caro-Kannovy obrany či Rétiho hry. Kromě toho odpověď 1…e5 vede k základnímu postavení sicilské obrany s obrácenými barvami a důležitým tempem navíc pro bílého.
Dnes to byla procházka růžovým sadem. Teplické Déčko zvítězilo jasně, s přehledem 4,5 – 0,5.
Už se těším na cestu do Svádova…“
Déčko se po dvou kolech vyšvihlo v průběžném pořadí na bronzový stupínek, gratulujeme a držíme palce do dalších bojů!