V těchto dnech si připomínáme nedožité 80. narozeniny pan Jindřicha Trapla. Výborného teplického šachisty, mezinárodního mistra, výborného trenéra, skvělého mimořádně skromného. Celá léta sedával na první židli našeho ligového družstva (však nad jeho místem v klubovně stále visí jeho fotografie), byla ovšem také mistrem světa i mistrem Evropy, věnoval se korespondenčnímu šachu. O jeho šachových úspěších vydal náš oddíl knihu Mezinárodní mistr Jindřich Trapl. Ovšem ani tam se všechny vzpomínky nevešly…
Nejprve tedy stručný souhrn šachového života pana Trapla, hlavně pro naši mládež…aby si připomněli, jaká sportovní veličina hrála šachy ve stejném oddílu, ve stejné klubovně:
,,Jindřich Trapl se narodil 24. března 1942 v Turnově. V roce 1953 obsadil třetí místo na přeboru Československa dorostenců. Na počátku šedesátých let (1960, 1961) sehrál ve známé rozhlasové, následně v Praze živě dohrávané simultánce s Michailem Talem remisovou partii. V roce 1964 získává titul mistra sportu.
Československo reprezentoval na mistrovství světa vysokoškolských týmů 1962, 1963 (zlato!) a 1967 a i na šachových olympiádách v letech 1962 a 1972. Účastnil se mistrovství své země, když nejlepšího umístění dosáhl v roce 1967 v podobě bronzové medaile. Titul mezinárodního mistra získal v roce 1977. O tři roky později vyhrál mezinárodní turnaj v Karviné, o 1. místo se dělil v otevřeném turnaji v Harkány 1983. V roce 2004 odchází na zasloužený odpočinek a aktivně se věnuje trenérské činnosti. Byl platným členem zlatého seniorského týmu na Mistrovství Evropy seniorských družstev v Drážďanech v roce 2008.
Jeho záběr sahal i do korespondenčního šachu, kde ve finále 11. olympiády získal na 5. šachovnici 8,5 bodu z 12 partií a dosáhl z našich hráčů nejlepšího individuálního výsledku, čímž výrazně přispěl k zisku zlatých medailí. I v korespondenčním šachu získal titul mezinárodního mistra (1991), v roce 1996 mu půl bodu chybělo k postupu mezi absolutní světovou špičku do finále mistrovství světa. Řídil rubriku korespondenčního šachu v časopisu Československý šach, zároveň i glosoval některé z partií (poslední příspěvek březen 2010).
Trénováním dovedl v roce 2009 Jana Rubeše k titulu mistra republiky.“ Konec citátu z obalu knihy.
Kdo byste se chtěl blíže seznámit s osobností i šachovými partiemi pana Trapla, můžete třeba zde
Pan Trapl věnoval šachu každou volnou minutu, kdy to jen šlo. Třeba na koncertech vážné hudby, kam často chodil s manželkou. Vyprávěl nám, že během poslechu symfonie se mu v duchu krásně dařilo analyzovat sehrané partie a promýšlet další tahy. Uměl a znal toho spoustu, sehrál kvanta partií, měl plno trofejí a úspěchů a přesto svým svěřencům často říkal: ,,Víte, já ty šachy zas tak moc hrát neumím.“
Vyprávěl nám, jak jednou kvůli šachu málem způsobil katastrofu. Manželka ho pověřila kulinářským úkolem – za půl hodiny má vypnout plyn pod hrncem, ve kterém připravuje vývar z kostí na polévku. Pan Trapl prý pokýval, že vypne, do té doby že si zanalyzuje jednu šachovou pozici. A tak rozebíral, probíral možnosti, zvažoval, co by se dělo po tom kterém tahu, kdyby byl zahrán, zabral se do šachu naplno….a najednou si říká: ,,Asi nějak stárnu, už hůř vidím, mám nějaký zamlžený zrak…“ najednou slyší houkání hasičů, říká si, ke komupak tady asi jedou…jejda, to hoří u nás! Analýza se protáhla, voda se vyvařila, v celém bytě mlha a zápach spáleniny, sousedi tedy zavolali linku 150. Babička, která prý u nich byla právě na návštěvě a již hůře chodila, vyskočila prý jako srnka a utíkala pryč jako zamlada. A tak pan Trapl uhasil, omluvil se všem, vyvětral, polévku nedostal a šachy pro příště analyzoval s vyloučením otevřeného ohně….aspoň tak nám to líčil. Měli jsme to ohromné štěstí, že s našimi dětmi jezdil jako trenér na mistrovství Čech i ČR, přednášel i na různých kempech a soustředěních.
Dokázal žáky ohromně povzbudit. Pamatuji si jeho větu po prohrané partii: ,,Víš, nehrála jsi to špatně, ta partie byla hezká až do té doby, než jsi nastavila dámu“ a malá šachistka zrušila své rozhodnutí ihned se odhlásit z kroužku, vždyť pan Trapl ji pochválil…Také dával svým svěřencům na výběr, ptal se….tak jaké zahájení by sis chtěl dnes zahrát? A od toho se pak odvíjela příprava. I o svém stylu hry mluvil podobně, třeba že věděl, že proti tomuto soupeři by bylo dobré zahrát toto zahájení…ale jemu se zrovna dnes chtělo zahrát jiné, inu vybral to jiné…a povětšinou vyhrál. Zajímavé, že do ukázek partií k analýzám vybírat pro své žáky především ty, ve kterých prohrál.
Důkladně se věnoval studiu cizí literatury, knih a časopisů, v dalších letech využíval i výpočetní techniku, internet. Zázrak, jak to vše stíhal, když byl i ceněným odborníkem ve svém profesním oboru. A na prvním místě u něho byla samozřejmě jeho rodina, manželka, děti, vnoučata.
Na stará kolena jsem se dala na studium základů angličtiny, lekce byly v Domu kultury. Když se tam zároveň hrál Open, šla jsem se o přestávce podívat, se mnou i několik spolužáků. A jeden zůstal koukat, tady hraje pan Trapl! Toho znám z práce, já si dodnes myslel, že on celý svůj volný čas věnuje výpočetní technice a programování, jak je v tom dobrý a zná všechny taje oboru dopodrobna, jak studuje všechno nové! Ne nadarmo přirovnávali pana Trapla jeho obdivovatelé z řad dorostenců k Chucku Norrisovi, pro kterého nic není nemožné. A to si pan Trapl za individuální trénování naší mládeže nikdy nevzal ani korunu! Občas se nám podařilo vnutit mu alespoň nějakou tu čokoládu pro vnoučata, ale to vždy huboval, že ho zlobíme, že on nic nechce a nic si od nás nevezme…
Bylo to moc moc smutné, když v březnu 2010 odešel do šachového nebe…..žáci a dorostenci spontánně zorganizovali vzpomínku v rámci Grand Prix Teplice, tehdy byl vytvořen rekord v počtu účastníků. Většina hráčů ze všech oddílů kraje přijela ve smutečně laděném oblečení, vzpomínalo se… Od té doby se náš turnaj mládeže hraje již tradičně na počest Ing. Jindřicha Trapla. A stejně tomu tak bude i letos. Navíc si připomínáme kulaté, 80. výročí narození, o to větší důvod zastavit se a zavzpomínat…nejlépe u šachových partií 2.4.2022 při Grand Prix Teplice.
Pokud byste měl někdo zájem přečíst si knížku o panu Traplovi, domluvte se se svým trenérem, můžete si ji půjčit z oddílové knihovny.