V týdnu od 16. do 22. listopadu se ve Frýdku-Místku konaly dvě významné šachové akce, na kterých opět nechyběli reprezentanti ŠK Teplice. V Národním domě se uskutečnilo Polofinále MČR juniorů a dorostenců a zároveň Mistrovství ČR juniorek a dorostenek. Do chlapecké soutěže H20 si vybojoval přímý postup za umístění v minulém ročníku Honza Rubeš, v krajském přeboru v kategorii H18 přidal další postupové místo pro Teplice Dan Bobek. V polofinále se bojuje o šest postupových míst na jarní MČR juniorů, tituly těm nejlepším budou tedy uděleny až po uzavřeném turnaji dvanácti finalistů.

Dívky hrají trochu jiným systémem, ve Frydku-Mistku (i když domorodci nás přesvědčovali, že kratke zobaci se tu už taky prodlužují a místní mluvu ovlivňuje dost angličtina) se konalo rovnou finále MČR. Juniorky a dorostenky už turnaj nemají otevřený, jako v žákovských kategoriích, slečny sem mohou postoupit z krajských přeborů nebo přímo na základě loňského dobrého výsledku. A to byl právě případ Kamily Stránské, naší třetí zástupkyně na Moravě a ve Slezsku.

V klučičí kategorii byl Honza nasazený jako sedmý, byl tedy jedním z kandidátů na postupovou šestku. V prvních dvou třetinách turnaje se držel vpředu, před posledními třemi, ve švýcaru veledůležitými koly, patřila Honzovi pátá příčka. Statisticky je na jistý postup třeba uhrát 6,5/9, Honza měl 4,5, zatím bez prohry. V sedmém kole mu ale los přidělil suverénního Jiřího Rýdla z Vlašimi, pozdějšího celkového vítěze polofinále. Komentáře k této partií hlásily, že Jiří hrál zabijácky a Honzu nám porazil. Cesta do první šestice se tedy zástupci Teplic ztížila, bylo nutné uhrát 2/2. V osmém kole nalosoval počítač Honzovi Josefa Bednaříka. Jeho mateřská základna Sokol Hošťálková je podle výsledků turnaje zřejmě slušnej oddíl. Musím ale Honzu pochválit, že po osmém kole turnaj „nezabalil“ a v posledním kole sehrál nejdelší partii ze všech! Jednička na závěr znamenala 5,5 bodu a čtrnácté místo v polofinále H20. Honza se tak výhrou rozloučil s mládežnickými kategoriemi a definitivně přešel k dospělým, přejeme mu mnoho úspěchů i v kategorii mužů!

Čtyřiačtyřicátý nasazený Dan Bobek neměl postupové ambice, přál si uhrát co nejvíc bodů a připsat si nějaké ty plusy na FIDE ELO. S přípravami na partie mu pomáhal smíchovský šachista Pavel Šedý, „Pražák“ Dan totiž na Smíchově hostuje v tamních regionálních soutěžích.  Po osmém kole byl velice spokojený, měl 3 body, z toho dvě cenné remízy se silnějšími hráči. V posledním kole pak přidal kontumační bod, Dan by si ho sice býval byl radši uhrál, ale co naděláte, když se slovy Karla Poláčka nedostaví ani tygr, ani lev, ani soupeř…. Celkově Dan poskočil oproti nasazení o dvanáct míst nahoru, tož pěkný výsledek! Mezi osmnáctkami skončil dokonce jednadvacátý. Dan si ale na turnaji vyzkoušel částečně i roli trenéra, s analýzami a přípravami aspoň trochu pomáhal Veronice Valterové z Ústí nad Labem.

MČR juniorek a dorostenek bylo letos co do kvantity i kvality hráček mnohem silnější, než loňský ročník. Zúčastnily se ho mnohonásobné mistryně republiky, reprezentantky i medailistky z evropských soutěží. Kamila byla celkově nasazená jako devatenáctá a toto místo prakticky obhájila. Za tři výhry a dvě remízy jí patří šestnáctá příčka v kategorii D18, byla nejlepší z reprezentantek Ústeckého kraje. Kamilu během mistrovství trénoval Martin Vlasák.

Výsledky juniorů i juniorek najdete zde:

Na fotky za zahájení a zakončení se můžete podívat zde:

Při slavnostním vyhlášení výsledků už si pro cenu došli jen dva zástupci Ústeckého kraje, kromě Kamily jsem si mohla několikrát vyfotit Jendu Vykouka z Mostu. Tenhle tradiční účastník našeho Openu skončil celkově třetí a zajistil si tak účast mezi nejlepšími juniory při jarním finále, i když věkem patří ještě mezi žáky. Dost dobré výsledky uhráli i dva členové našeho ligového Áčka, kteří v Teplicích v této sezóně hostují. Honza Šlampa za 5,5/9 obsadil 15. místo v H20. Ondra Toman se ještě v posledním kole rval o postup, nakonec skončil v H18 na 10. příčce, celkově byl dvacátý.

Chtěla bych poděkovat všem, kteří se podíleli na zdaru této šachové akce. Děkuji statutárnímu městu Teplice, Radkovi Bayerovi, Pavlovi Šedému a Martinovi Vlasákovi. Díky posílám i jirkovskému Jirkovi Horákovi, který na místě hru našich kluků sledoval a na monitoru střídal pohled na partie krajanů i Carlsena s Anandem, těžko říct, které souboje byly napínavější!

Hlavně ale děkuji šachistům ŠK Teplice Kamile Stránské, Honzovi Rubešovi a Danovi Bobkovi za reprezentaci oddílu. Teplická výprava opět patřila k nejpočetnějším z Ústeckého kraje, tři účastníky měl ještě Sokol Údlice, další oddíly pak po dvou hráčích, jednom nebo žádném. Děkuji pořadatelům za aktuální zpravodajství na webových stránkách a za početné on-line přenosy, mohli jsme tak z domova sledovat hru našinců i průběžné výsledky. Děkuji příslušné komisi, že přidělila toto mistrovství právě oddílu Interchess z Frýdku-Místku, vydali jsme se tak aspoň na pár hodin proti proudu času a připadali si jak při sledování dinosaurů v Cestě do pravěku (zajeli jsme si totiž do nedaleké Ostravy- Poruby a připomněli si dávná vysokoškolská geologická léta). A děkuji majitelům nově otevřeného obchodního centra, že ho nazvali Frýda, konečně si tak budu pamatovat, která městská část je Frýdek a která Místek:-)

Na jarním MČR v chlapeckých mistrovských kategoriích od H10 po H20 bude mít Ústecký kraj tři zástupce, z toho jedna třetina bude z Teplic! Kromě mosteckých Vykouka a Polanského si republiku zahraje i náš Martin Krutský. No a na otevřené MČR v kategorii do 8 let může jet i Vojta Kufel, který na nedávném mistrovství Čech obsadil mezi H8 sedmnácté místo – viz http://ukss.cz/sezona/2014-2015/mistrovstv-ech-ml-de-e-do-10-let-lada-semov-bronzov