• 0001.jpg
  • 0002.jpg
  • 0003.jpg
  • 0004.jpg
  • 0006.jpg
  • 07.jpg
  • 0010.jpg
  • 0011.jpg
  • 0012.jpg

 

Předchozí tři ročníky Srbického rapidu vždy vyhrál někdo s písmenem H ve jméně, Horák (Michal), Hadraba a Helena....letos tedy k mým favoritům patřili podle tohoto pravidla hráči Horák (Aleš a Jiří), Hadraba, Hoke, Haderka, Hampl....ale vše bylo jinak.

Čtvrtý ročník turnaje v rapid šachu se konal opět pro rozpinkání před sezónou, než se rozběhne maraton sobotních mládežnických akcí a nedělních lig a krajských přeborů. Na startu se nakonec sešlo 40 účastníků, možnost zahrát si doma využilo i dost hráčů ŠK Teplice. Turnaj je určený pro všechny věkové kategorie, ceny jsou připravené pro komplet všechny a nejpříjemnější je čtvrté kolo ze sedmi, to už se sálem šíří vůně kuřecích řízků.
Nejvýše nasazení byli Jirka Horák, Miloš Kozák a Vladimír Hadraba, zahrála si spousta žáků....Los samozřejmě svedl potměšile proti sobě občas dvojici trenér žák, třeba Durdisová - Jirotová nebo Šťastný - Semová...To se dětem na Grand Prix nestane.... A stoly rozhodně nebyly rozdělené podle věku a velikosti hráčů, i vepředu si zahráli žáci.....a bodovali.To je ta krása našeho sportu, však by to byla nuda, kdyby vždy zvítězil ten s vyšším Elem, pak by se to snad ani nemuselo hrát a jen by se zapsal výsledek....Ale šachy jsou napínavé, nevyzpytatelné a krásné, a tak turnaj klidně může vyhrát hráč, nasazený až v polovině startovní listiny. Ano, mluvím o vítězi 4. ročníku Srbického rapidu! Opět vyhrál někdo z těch, kteří mají nárok na speciální cenu.....loni zvítězila nejlepší žena Helča Grussová, letos se celkovým vítězem stal dokonce starší žák!!! Ano, na zlatý stupínek si vyskočil Lukáš Lieber, ročník 2004!Nasazený jako 20. Jsme rádi, že v minulosti byl Lukáš členem našeho družstva starších žáků, medaile získal v krajském přeboru jako host v týmu ŠK Teplice. Od téhle sezóny hájí barvy Klášterce nad Ohří. Lukáš od třetího kola až do konce neprohrál, získal 6/7, jeho výkon byl 2026. Poradil si se soupeři silnějšími, zkušenějšími, jak je jeho zvykem, opět byl pomyslným skokanem turnaje. A jedna z cen za zlatou příčku putuje symbolicky i k jeho mamince, která se naší šachové mládeži věnovala na letním soustředění.....Lukáš jí doveze jedno kvalitní bílé.

I stříbro putuje do Klášterce, Milan Godla sehrál výborný turnaj, 5,5 bodu, naštěstí není pověrčivý a jeho nasazovací číslo 13 mu přineslo štěstí a druhé místo. Bronz získal FM Miloš Kozák z Litoměřic, ten žádnou partii neprohrál a získal také 5,5.

Záludnost švýcaru si užil Aleš Horák, po 5. kole měl 5 bodů a první desku měl předplacenou až do konce.......remíza s Godlou a prohra s Lieberem na závěr znamenala nakonec páté místo.....a dokonce ho v závěru přeskočil i jeho otec Jirka.....oba Horákovi měli také 5,5....Aleš nechtěl na závěr dostat věčňák, tak uhnul jinam a bylo po dámě....jo a Aleš je členem výborné vokální skupiny ExperiPent, o které jistě ještě hodně uslyšíme, jsou fakt dobří! Výborně hrál i Jirka Kleker se Štětí, nakonec 6. příčka, nasazený byl 21...Výsledková listina je opravdu pestrá.


Nejmladší účastnicí byla naše Lucinka Očenášová, nejmladším účastníkem Marcel Marek.....zajímavé je, že tuhle cenu vyhrál o tři dny. Odměnu pro nejstaršího hráče si převzal pan Karel Haderka, ten byl i nejvzdálenější, je členem litovelského oddílu. Nejlepšími ženami se staly Kamila Godlová a Monika Durdisová. Úspěch kláštereckých doplnila nejlepší mladší žákyně Kačka Kalynčuková. Starší dívky si také přišly pro cenu, Eliška i Lada získaly tentokrát něco na sebe.... Bedna mladších žáků patřila Povrlům, Marek, Mánek, Šíma. Jejich trenér Michal Bürgermeister měl s sebou navíc úplně nejroztomilejšího a nejhodnějšího účastníka turnaje, příště asi zavedeme i psí kategorii. Medailisti mezi staršími - Lukáš Lieber, Jirka Kleker a Lukáš Lev.


Jak se dařilo teplickým? Nejvýše skončil David Král, osmá příčka, hned za ním Vladimír Hadraba, oba 4,5. Těsně za desítkou skončili se 4 body Honza Václavík a Petr Šťastný. Příjemně překvapil Michal Černý, loni touhle dobou ještě ani nechodil na tréninky, teď 3 body, které získal se silnějšími....i o dost bodů.....výkon 1503, jen tak dál! Těžké soupeře porazil i Filip Očenáš, taky 3 body, kdyby hru trochu zpomalil, viděla bych to tak na 5.....Filip při přebírání ceny nemyslel na sebe a vybral něco pro svoji maminku, která ho na turnaj také přišla podpořit. Lada bojovala, dobré 3 body, pěkná partie se svým trenérem. body získal i Petr Vyslyšel, také spokojenost. Bohuslav Kušera je specialista spíš na delší partie, v rapidu na rozehrání získal 2,5. Vojta Vaněrka získal 2 body, k některým partiím přistupoval klasicky odpovědně a bojovně, k jedné vysloveně komicky.... Lucka skončila druhá mezi mladšími žákyněmi a byla po celou dobu turnaje naším optimistickým sluníčkem.

Na turnaj dorazili i diváci z řad příbuzných hráčů, fanoušků a trenérů....Výborně fungovala i místnost vedle hracího sálu, občerstvení včetně nápojů bylo zajištěno a řízky byly obrovské.
Výsledky najdete zde

Fotky najdete zde

Ceny byly pro všechny, zletilí hráči volili ponejvíce nápoje, mládež získala k odměnám bonusy v podobě balonků a sešitů...Příjemně potěšily i speciální ceny. Vše klapalo, pohoda, radost ze hry.....a za to vše patří velký dík řediteli turnaje Radkovi Bayerovi, který okoučoval sám vše od průběžného zadávání výsledků online po nošení stolů a židlí.....také zajistil regionální ceny od firmy Monopol, ty jinde než v Teplicích neseženete, kdo nezná, jde o pivovar.
V historii Srbického rapidu končí éra písmena H a nastává vláda L, dokonce LL. Lukáš se teď na rok stal Srbickým králem a motivoval do dalšího ročníku třeba Lva, Ladu a Lucku.....a hlavně všechny, kteří nejsou ausgerechnet první nasazení. Není důležité papírové nasazení, ale bojovnost, vynalézavá hra a touha po vítězstí.....a trénink, trénink a trénink....Tak zase za rok v Srbicích, a nebojte, já, ač od L, určitě hrát nebudu!

Žádný komentář