... a první zápas vyšel na naše "B"éčko. Sestavička se povedla poskládat poměrně silná, protože žádné nemoci nás ještě nezasáhly, jen naše jednička Petr si prodělal virózu již s týdenním předstihem a na zápas byl k dispozici. Soupeři pro první kolo přijeli z Jirkova a díky v létě zakoupeným online šachovnicím jsme si mohli dopřát živé vysílání zápasu přes internet. Online přenosy s sebou přinášejí také množství drobných povinností a zádrhelů, které ještě momentálně ladíme a tak občas dojde k nějaké nedokonalosti, ale věřím že s praxí se vše časem vylepší.
S šachisty z Jirkova se většinou všichni známe a tak po úvodním přivítání jsme odstartovali zápas. Na první šachovnici hostů proti našemu Petrovi Šťastnému nastoupil v úctyhodném věku jako hostující hráč pan Chmelík (80 let) a odehrál s ním rovnocenou partii, když Petr někde ve třicátém tahu vypustil výhodu a dostal se do horší pozice. Dokonce v koncovce s kvalitou méně měl pan Chmelík chvíli navrch, ale jednalo se o takové ty drobnosti, kdy je v pozici jen jeden vyhrávající tah a není zcela zřejmý. Petr se ještě stačil vysmeknout a pak nabídl pokorně remízu. Pan Chmelík využil dobrého času na hodinách a situaci ještě asi 15 minut promýšlel, ale nakonec nabídnutou ruku přijal. Rád bych byl v takové šachové formě v jeho letech.
Zmíněná partie se dohrávala jako poslední, tak teď bych to vzal popořádku. Jako první ukočili souboj kapitáni obou mužstev, tedy moje maličkost a pan Zmeškal. Hrála se jedna z vedlejších variant a podařilo se mi během cca 15 tahů vyrovnat černými. Vsadil jsem na rychlý vývin, zatímco soupeř ztratil pár temp. Pak ve střední hře, při výměně střelců dobral špatnou figurou a spadl do léčky, ve které ztrácel materiál. Partii vzdal a já se mohl alespoň věnovat internetovému přenosu.
Ještě než jsem stačil objevit chybičku v zadání přenosu, zvítězil na páté šachovnici pan Vácha, mostecký šachista, který za nás letos hostuje. Usmálo se na něj štěstí v podobě hrubky soupeře, kdy sám nestál zrovna na výhru. Jeho soupeř - pan Kirchner promeškal příležitost získat pěšce a lepší pozici a v dalším tahu si nechal dát vidličku na dámu a nekrytého střelce.
Skóre tedy naskočilo na naší straně a já sledoval Petra Slívu na šesté desce, kde si vedl od začátku velmi dobře. Ke své hrůze jsem objevil, že na internet se jeho partie sice přenásí, ale mám prohozené oba hráče. Nepozorný divák si mohl nevšimnout, že je Petr uveden za bílými figurami a vypadalo to tedy, že dostává na frak. Opak byl pravdou. Krásně černými vyrovnal a dostal se do aktivní pozice a rozvinul tlak na královském křídle. Chybičku jsem během přenosu opravil a zjistil i příčinu, aby se příště podobná situace neopakovala. Petr končil partii již v přímém přenosu pod svou skutečnou identitou a dával krásný mat.
Petr Vyslyšel, který je letos v "B"éčku mezi náhradníky měl naopak co dělat s mladým žáčkem Jirky Jiráska - Matyášem Duškem. Matyáš se černými (zřejmě omylem) dostal do nevýhodné varianty dámského gambitu s předčasným vývinem střelcem 4. ... Sf5, kdy po 5. Db3 stojí špatně, jak praví teorie. Tato varianta je ale velmi zrádná, zvláště když bílého znalosti končí právě po těchto pěti tazích. Sám jsem se v této situaci černými dvakrát ocitl (také omylem) a jeden případ jsem vyhrál a druhý zremizoval s hráči nad 1900. Petr Vyslyšel získal tedy pěšce, ale Matyáš dobře rozestavil své figury včas schoval krále a najednou i bez pěšce stál dobře. Potom však bohužel pro něj uviděl přízrak v oběti figury a jak by řekl klasik umlátil se sám. Věřím, že partie bude pro něj dobrým, studijním materiálem.
Na třetí šachovnici hrající Linda Slívová s panem Vojtou předvedla, proč by se jí měli soupeři bát. Po perfektním zahájení, jehož objem stále rozšiřuje, zatlačila soupeře do pasivity, pak mu znemožnila rochovat a utéci králem do bezpečí. Ukázkově otevřela pozici a pronikla dámou na sedmou řadu ... to již bylo spojeno se ziskem pěšce a dalším tlakem, kterému už ale stejně nešlo bránit, bez ztráty dalšího materiálu. Asi nejlepší partie tohoto zápasu.
Na stejně krásnou partii aspiroval i Štěpán Urbanský, hrající proti panu Polopruskému. Soupeře od začátku přehrával strategicky a vytvořil si černými slibnou pozici, ve které stupňoval tlak na královském křídle. Když spustil nezadržitelný útok, vypadala partie opticky naprosto vyhraná a také byla. Nicméně před rozhodující obětí jezdce, to chtělo celou situaci ještě pořádně promyslet a nebo postupovat jednodušeji s ohledem na krátící se čas. Když soupeř ustoupil střelcem, odkryl tím nechráněného pěšce f2, kterého mohla černá dáma vzít se zcela vyhranou pozicí. Hrozba jezdcem by stále trvala a soupeř by musel odevzdávat materiál. Štěpán však bohužel udělal po oběti ty dva nejpřirozenější tahy, které ale prohrávaly partii. Škoda, ale právě takovými partiemi se člověk učí vyhrávat. Pan Polopruský zaslouží uznání za bojovnost a nalezení správné obrany.
Celkový výsledek zápasu je tedy 5,5 : 1,5 . Vypadá to jednoznačně, ale až tak velkou prohru si soupeř nezasloužil. Měli jsme to i s trochou štěstí, ale jak se říká štěstí přeje připraveným a já ještě jednou smekám před panem Chmelíkem.. Děkuji všem hráčům béčka za skvělý výsledek a těším se na druhé kolo, které se odehraje v Lounech.
Další online vysílání uvidíte přes odkaz na našich stránkách v neděli 20.10. kdy se hraje KP1 ŠK Teplice A proti SK Děčín B.
Šachu zdar
To mi připomnělo historku , jak hrál kdysi Nimcovič se starým anglickým mistrem Blackburnem . Hráli vyrovnaně , ale pak Blackburne nachystal léčku , do které Nimcovič spadl a prohrál. Stěžoval si potom " Der alte Fuchs hat mich beschwindelt " ( Ten starý lišák mě ošidil ) Blackburne to zaslechl , ale porozuměl jen zčásti a tak zašel za ředitelem turnaje a vyzvídal , co "der alte Fuchs " znamená. "Ale ,nic zvláštního " zněla odpověď . Zvědavost nutila Blackburna ptát se jinde a zase dostával neurčité odpovědi. Nakonec se dostal až k rozhodčímu a ptal se ho " Povězte mi prosím ,je " der alte Fuchs " gentleman , nebo ne ?
Gratuluji celému týmu k parádnímu zahájení této sezóny! A doplním, že pan Zdeněk Vácha je sice šachistou mosteckým, ale profesorem fyziky je teplickým. Ano, na teplickém gymnáziu vzdělávání v oboru fyzikálních zákonů třeba mě, našeho Vojtu, nepochybně spoustu dalších šachistů z našeho oddílu....takže je vlastně také teplický, tedy náš.
Budu našemu Béčku fandit ve všech dalších kolech.....obdobné výsledky vítány!