Grand Prix Most se nemohlo konat v lepším čase, než je 9.2.2019. Město Most! je aktuálně nejsledovanější lokalitou v Čechách, stává se poutním místem fanoušků Luďana, Franty a spol. No a mně se poprvé stalo, že jsem řekla ,,Jedu do Mostu“ a okolí mi odpovídalo: ,,Jé, ty se máš!“

 

Ale popořádku. Mostecký rapid byl letos již podruhé zařazen do seriálu Grand Prix. Koná se v příjemném prostředí hotelu Cascade v centru města. Jen Infocentrum nevychytalo zájem seriálových fanoušků – více zde, v sobotu mají v zimních měsících zavřeno….

 

Naše mládežnická rapidová výprava musela s prvním soupeřem bojovat už během týdne, počet účastníků nám prokosily bakterie a viry. Ale i tak nás byla celkem slušná banda, 2 mladší žáci, šest starších a 3 dorostenci. Účastníků bylo celkem cca 70, i jinde řádí chřipka a spol., je vidět, že jsme patřili k největším výpravám. Do Mostu přijeli nejen krajani, ale i reprezentanti Libereckého kraje, Prahy…

 

Už úvod turnaje se nesl v duchu seriálového nadšení, i sám ředitel akce Míra Körschner otec zakončil svou úvodní řeč sloganem Dycky Most! Snad největším znalcem hlášek široko daleko je Jindra Papay….. No a Jirka Kalužný rovnou zavezl své mladší i starší žactvo před Severku, turnaj že bude letos tam :-) Já zas hledala v sále nějakého Františka, který by mohl držet úhel, našla jsem nakonec jen jednoho staršího žáka a jednoho Palackého ve své peněžence….

 

Naším cílem byl zisk nějaké té medaile mezi žákyněmi a dorostenci, překvapit mohl ovšem kdokoliv. Trenér Radek chválil za přemýšlivý postup a pomalé tahy Kubu Češpivu a Vojtu Vaněrku, svůj zatím nejlepší turnaj odehrál Ondra Šlechta, nad nasazení se dostal třeba Petr Vyslyšel a Jonáš Burger, i další skórovali se silnějšími. Na některých našich starších žácích a dorostencích je vidět, že už jsou spíše specialisty na dlouhé partie. Tady jim často byla nepřítelem časová tíseň…..i když v Mostu je teď populární spíš jiná tíseň.. :-)

 

Ale postupně. V mladších žácích jsme měli dva zástupce a znovu chválím Ondru. Takhle famózní zahájení turnaje předvedl poprvé, však také hraje první sezónu a nasazený byl 24. z 25. První kolo – výhra nad již velmi zkušenou šachistkou, druhé kolo – další výhra. Se ziskem 2/2 si pak zahrál na druhé desce s jedním z favoritů a i tomu dlouho vzdoroval…..nakonec 3/7, Ondrovo zatím nejpovedenější Grand Prix. Odnesl si také snad nejhezčí cenu, zajímavé šachové tričko.

 

Linda Slívová měla tentokrát v kategorii dívek velkou konkurenci, dvě bojovnice z Novoborska, výborně hrající Kačku a superzkušenou Marii. Linda hrála opět dlouhé partie, přemýšlela, zkoušela zachránit i horší pozice a dle možností využívala i chyb soupeřů. Ještě před posledním kolem nebylo nic rozhodnuté, zlato neměla ve svých rukou a v případě prohry mohla skončit i bez medaile….. naštěstí Linda v klidu zvítězila a získala tak stříbrnou medaili, gratuluji! Zlatá Kačka hrála v Mostu výborně a měla náskok půlbod, další soupeřky skončily až za Lindou.

Ale z čeho mám ještě větší radost než z medaile je fakt, že šachistky se kamarádí, že o přestávkách se spolu jdou proběhnout a zahrát i něco jiného než šachy, že si holky rozumějí.

 

Mezi staršími žákyněmi jsem věřila v medaili pro Ladu a splnilo se to, jen to také bylo napínavé až do posledního kola, vše se rozhodovalo až v závěrečných tazích. I Lada musela v posledním kole vyhrát a pak už jen čekat……no a bylo z toho druhé stříbro pro Teplice, Ladu předběhla také tříapůlbodová Eliška o pouhý půlbod na pomocném hodnocení. Lada patří přesně k těm, kterým už je rapidové tempo moc rychlé, a to je vlastně moc dobře. Gratuluju k stříbrné placce!

 

Nejvíce bodů z teplických starších žáků získali tentokrát Petr Vyslyšel a Jonáš Burger, oba 4/7, výborné umístění, bodovali se zkušenými talenty, oba také byli se svým výkonem spokojeni.

Kuba Češpiva je starším žákem letos poprvé, i on hrál pěkné dlouhé partie, získal 3/7 a cenný skalp hráče 1558! Dominik Hübl by si potřeboval občas sednout na ruku, aby si tah leště o malinko více promyslel, jinak dobré, hlavně ta remíze s patnáctistovkou. Vojta Vaněrka už svou hru zpomalil, doufám, že letos bude hrát krajský přebor v klasickém šachu. Oba uhráli po 2,5/7, los jim v posledním kole opravdu opravdu nepřál, dal jim za soupeřku Elišku a Ladu.

 

Dorostence jsme měli hned 3 z osmičlenného startovního pole. Hezky to vyšlo na systém každý s každým. Nikita měl hned v prvním kole hlavního favorita Gustu, ale byla to jeho jediná prohra, pak už jen jedna remíza a výhry. I když v posledním kole měl o věž méně a utekl šachovému hrobníkovi z lopaty, bod je bod. Takže další tíseň v závěrečné partii, která skončila stříbrem pro Teplice! Gratuluju!

 

Radek Škuthan měl po sedmé partii dojem, že se mu tenhle turnaj moc nepovedl, tak prý o něm ani nemám psát. A tak se nedozvíte, že skončil pátý a zachoval se ekologicky, pořadatelé ušetřili část lesů za Radkův diplom, kterého se vzdal. Jo a pozor, Radek chodí na mostecký gympl, kde se seriál opravdu natáčel, mohl v komparzu zahlédnout i pár svých spolužáků!

Třetí náš dorostenec Michal Černý se rozhodl pro Most až na poslední chvíli a dobře udělal. Hrál teprve  své druhé GP, letošní sezónu s šachy začíná, získal 1,5 bodu a obsadil 7. místo. Výkon 1349 je super a pozor…..Michal je ten, který nad Nikitou vedl o věž! Ještě trochu víc zkušeností a Michal se začne přibližovat k bedně, i Jirka Jirásek ho chválil!

Výsledky všech kategorií najdete zde

 

Inu po napínavých kolech mámě 3 stříbrné, díky Lindě, Ladě a Nikitovi, i další pěkné výsledky, dobré! V závěru jsme se do časové tísně dostali všichni, před nosem nám ujela tramvaj….ale stejně jsme tramvají jet nechtěli, házela by s námi ze strany na stranu a dovezla nás do…..třeba do Litvínova, zas tak se v mostecké MHD nevyznám:-)  Poslední partii jsme ovšem na čas vyhráli, skočili jsme do vlaku a asi za 30 vteřin se rozjel směrem na Teplice.

 

Takže další povedená akce. Mostečtí pořadatelé se zase vytáhli, pěkné trofeje, ceny pro všechny, medaile i pro nejlepší tři dívky, pohoda, pěkné hrací prostory i zázemí, výborný oběd….. a fotografka turnaje Jiřina Veverková (maminka našeho hosta Vládíka) si v seriálu Most! také zahrála a zná se s Luďanem! Sleduje dnešní díl!

 

 Fotky od Jirky Šťastného (díky!) najdete zde

Pár mých mazanic zase zde

U těch mých fotek si všimněte dorostenky Pavlíny Semové u partie a pak Franty, jestli drží úhel.... :-)

Díky všem, kteří se zasloužili o pohodově strávenou mosteckou sobotu, tedy šachistům Radkovi Bayerovi a Jirkovi Jiráskovi! Sledovali partie a našim nadějím tak rovnou mohli ukázat, co bylo dobré a co je třeba příště zlepšit. A pozor, už i já začínám být na šachách domestikovaná (moji bratranci ještě ne), už třeba poznám prohranou partii…. Díky doprovodu, tedy Aleně Vyslyšelové, Šárce Vaněrkové a Pavlíně Semové, díky dalším fanouškům teplických...

 

A blahopřeji i rozhodčímu, Mírovi Körschnerovi ml., nejen k bezchybnému výkonu v hracím sále, ale hlavně k inženýrské promoci, kterou si užije už tento týden…..no a jestli tam řeknou, že je z Mostu, tak bude mít určitě ten největší potlesk! Dycky Most!

 

PS……pokud seriál nesledujete a nevíte  co to v článku plácám, tak pro vás je tu stručný obsah textu: máme tři stříbra! Jo a já ve skutečnosti žádné bratrance nemám.....  :-)

 

Komentáře  

+6 #1 Jirka Jirásek 2019-02-11 10:56
Úžasný článek! Když jsem v Lenčině upoutávce na turnaj četl Dycky Most, opravdu jsem neměl ánung, o čem je řeč a musel guglovat. Zkrátka sto let za vopicema. Tentokrát jsem se jel podívat s určitými obavami, protože den předtím se na tréninku trochu zlobilo, až jsem se musel trochu rozčílit. Všichni se ale vzorně chovali jako v církevní škole o přestávce a příkladně bojovali, takže vše odpuštěno. Překvapivě jsem neodchytil dobrovolníky pro cestu pěšky na vlak (i s vyměněnou nohou trvala 12 minut), což se ukázalo jako obrovské štěstí. Krásná zasněžená zkratka přírodou se totiž do večera změnila v záludnou bažinu, kde by se bez úprav mohl natáčet remake Krále Šumavy. Mým bagančatům to až tak nevadilo, ale vidiny, jak by asi vypadala módní obuv dámského doprovodu jakož i značková sportovní svěřenců, mě děsí ještě teď
Citovat